Leszno: Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę. Wcześniej musieli zdać egzamin

przysięga fot. 12 WBOT

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma 68 nowych żołnierzy, w tym 24 kobiety. Nowi rekruci 11 września złożyli uroczystą przysięgę wojskową w placu apelowym jednostki w Lesznie.

Była to już 19. przysięga wojskowa w 12. WBOT – i kolejny raz była bardzo skromna ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Z tego powodu w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę. Bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół pozostały zamknięte, mogli jedynie obejrzeć transmisję z uroczystości na kanale YouTube.

Składający przysięgę świeżo upieczeni terytorialsi zostali powołani do służby 27 sierpnia i zanim dotarli do tego etapu, musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT.

Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin, a podczas nich nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać, czego się nauczyli w trakcie szkolenia.

Wśród nowych żołnierzy 12 Wielopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajdują się ludzie różnych zawodów i profesji. Jest instruktor judo, wschodoznawca, inżynier ogrodnictwa, elektryk, informatyk, wielu uczniów i studentów. Różni ich wiele, ale łączy chęć pomagania innym i służby ojczyźnie. Nowi terytorialsi zasilą bataliony lekkiej piechoty w Śremie, Lesznie, Dolaszewie pod Piłą i Skwierzynie.

W 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy w tej chwili ponad 2000 żołnierzy.

Źródło: 12WBOT

Podziel się: