świnie fot. Marion Streiff pixabay

Służby weterynaryjne wykryły wirusa w gospodarstwie w Tworzankach w gminie Rydzyna. Znów w powiecie leszczyńskim, gdzie hodowców trzody chlewnej jest wyjątkowo dużo. ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń.

To już dziewiąte ognisko zdiagnozowane w tym roku w Wielkopolsce, a 112 w kraju. Ten obszar już jest oznaczony na mapie przez Główna Inspekcje Weterynaryjną kolorem czerwonym. Zwierzęta zostały już zlikwidowane, a chlewnia zdezynfekowana.

„Ognisko ASF nr 2021/112 (ognisko pierwotne) wyznaczono 13 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (3 lochy, 7 prosiąt), położonym w miejscowości Tworzanki, w gminie Rydzyna, powiat leszczyński, województwo wielkopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605” – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Ponownie ASF stwierdzono w rejonie, gdzie obecność wirusa jest wyjątkowo groźna ze względu na to, że bardzo wiele gospodarstw specjalizuje się tu właśnie w hodowli trzody chlewnej. W obszarze zapowietrzonym, czyli w promieniu 3 km od tego gospodarstwa, znajduje się prawie 30 gospodarstw prowadzących hodowlę trzody chlewnej. W obszarze zagrożonym, czyli w promieniu 10 km – aż 350.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii