pkp

Leszno i Jarocin: Będzie nowa linia kolejowa?

Nie tyle nowa – ile przywrócona. Bo kiedyś już te dwa wielkopolskie miasta łączyła linia kolejowa, ale została zlikwidowana z powodów finansowych w 2012 roku. Teraz samorządowcy napisali petycję do ministra infrastruktury o przywrócenie linii.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Oprócz Leszna i Jarocina petycję poparli wójtowie i burmistrzowie z gmin leżących na trasie dawnej linii: Osiecznej, Krzemieniewa, Gostynia, Piasków i Borku Wielkopolskiego, jak podaje Radio Poznań.
Za przywróceniem linii przemawia fakt, że połączeń między Lesznem i Jarocinem w zasadzie brak – nie ma ani jednego połączenia autobusowego. Można, oczywiście, pojechać pociągiem – ale dookoła,. przez Poznań. Z Leszna do Jarocina jest około 70 km, natomiast koleją przez Poznań – 130 km…

Dzięki przywróceniu linii mieszkańcy wszystkich miejscowości na trasie mogliby znacznie łatwiej dojechać do pracy czy do szkoły w Lesznie, Gostyniu czy Jarocinie. Byłoby to z korzyścią dla gmin i ułatwiłoby ich rozwój. Obecnie żadna z gmin nie była nawet w stanie przystąpić do rządowego programu dodatkowych połączeń autobusowych – bo żadna nie ma na to środków.

Radio Poznań, el