Leszno: ASF coraz bliżej Leszna

Trzy martwe dziki z afrykańskim pomorem świń (ASF) znaleziono koło Włoszakowic. W całej gminie i w części gminy Święciechowa obowiązuje już czerwona strefa wprowadzająca ograniczenia w sprzedaży i handlu trzodą chlewną.

Czerwona strefa oznacza, że każdą sprzedaż czy przewiezienie zwierząt musi zatwierdzić powiatowy lekarz weterynarii po przebadaniu świń i stwierdzeniu, że są zdrowe.

To poważny problem dla tej części Wielkopolski, bo to właśnie tu najwięcej hoduje się świń. Hodowle trzody chlewnej dominują w gospodarce rolnej tego regionu. Wszystkie z powodu czerwonej strefy poniosą spore straty – tego zdania jest, jak podaje Radio Poznań, Jan Szkudlarczyk, przewodniczący rady powiatu leszczyńskiego i doradca rolniczy. Dla wielu rolników hodowla trzody to jedyne źródło dochodów.

Sytuacja w Wielkopolsce jest niestety coraz gorsza. Strefa czerwona z powodu ASF obejmuje cały powiat wolsztyński, część grodziskiego, a teraz także część leszczyńskiego, bo oprócz gminy Włoszakowice strefa czerwona obowiązuje też w gminach Wijewo i Święciechowa. Natomiast strefa niebieska obejmuje gminy Duszniki, Komorniki, Dopiewo, Buk i Tarnowo Podgórne.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze