Leszno: ASF coraz bliżej Leszna

Trzy martwe dziki z afrykańskim pomorem świń (ASF) znaleziono koło Włoszakowic. W całej gminie i w części gminy Święciechowa obowiązuje już czerwona strefa wprowadzająca ograniczenia w sprzedaży i handlu trzodą chlewną.

Czerwona strefa oznacza, że każdą sprzedaż czy przewiezienie zwierząt musi zatwierdzić powiatowy lekarz weterynarii po przebadaniu świń i stwierdzeniu, że są zdrowe.

To poważny problem dla tej części Wielkopolski, bo to właśnie tu najwięcej hoduje się świń. Hodowle trzody chlewnej dominują w gospodarce rolnej tego regionu. Wszystkie z powodu czerwonej strefy poniosą spore straty – tego zdania jest, jak podaje Radio Poznań, Jan Szkudlarczyk, przewodniczący rady powiatu leszczyńskiego i doradca rolniczy. Dla wielu rolników hodowla trzody to jedyne źródło dochodów.

Sytuacja w Wielkopolsce jest niestety coraz gorsza. Strefa czerwona z powodu ASF obejmuje cały powiat wolsztyński, część grodziskiego, a teraz także część leszczyńskiego, bo oprócz gminy Włoszakowice strefa czerwona obowiązuje też w gminach Wijewo i Święciechowa. Natomiast strefa niebieska obejmuje gminy Duszniki, Komorniki, Dopiewo, Buk i Tarnowo Podgórne.

el

3
Dodaj komentarz

avatar
Dario
Dario

Odstrzelić ile się da!!!

urodzony rolnik
urodzony rolnik

zima bez sniegu nikt nie strzelal do dzika wiosna zboza trawy male nikt nie strzela do dzika to k….wa kiedy tylko wybory naszym wodzom w glowie Pamietajcie zniw nie doczekamy a bedzie strefa niebieska obym sie mylil

Do Dario
Do Dario

Tych z Covid-19 też?