Leonard Pietraszak nie żyje. Miał 86 lat

fot. pixabay

W wieku 86 lat zmarł wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Leonard Pietraszak. Był synem powstańca wielkopolskiego i przez kilka lat występował w Teatrze Polskim w Poznaniu.

O śmierci wybitnego aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich na swoim profilu społecznościowym na Facebooku.
„Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak – wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem.
Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych za co publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej. Żegnaj, Przyjacielu, będzie Cię nam bardzo brakowało” – czytamy na profilu ZASP.

Wybitny aktor urodził się w 1936 roku w Bydgoszczy w rodzinie powstańca wielkopolskiego. W 1960 roku skończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi, ale zadebiutował jeszcze przed ukończeniem studiów w „Zielonym Gilu” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Zagrał Alguasila.

W latach 1960-1965 był aktorem teatrów w Poznaniu, w tym Teatru Polskiego. Grał także w warszawskim Teatrze Klasycznym, Ateneum i OCH-teatrze, w których stworzył wiele niezapomnianych kreacji. Jednak największą popularność i rozpoznawalność zapewniły mu role filmowe w komediach Juliusza Machulskiego „Vabank” (1982) i „Vabank II, czyli riposta” (1985) oraz serialowe: pułkownika Krzysztofa Dwogirda w serialu „Czarne chmury” oraz Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”.

Podziel się: