Lech Poznań podpisał umowę z PCSS

podpisanie umowy fot. P. Szyszka Lech Poznań

Współpraca z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym to kolejny etap wzbogacania narzędzi klubowego działu naukowego Kolejorza – twierdzą przedstawiciele Lecha Poznań. Co konkretnie ma dać ta współpraca?

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe od 28 lat zapewnia dostęp do e-Infrastruktury dla środowiska naukowego na najwyższym poziomie. Realizuje projekty badawczo-rozwojowe we współpracy z ponad tysiącem partnerów z całego świata. PCSS zajmuje się rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych wspierających cyfrową transformację nauki, gospodarki i społeczeństwa. Centrum jest afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Z działalności PCSS-u może skorzystać także Lech Poznań, który wraz z początkiem października utworzył swój własny dział naukowy. Koordynator tego projektu z ramienia klubu nie ma wątpliwości, że współpraca z tą jednostką badawczą wzbogaci Kolejorza o innowacyjne narzędzia. – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to pionier na rynku e-Infrastruktury. Wiele obiecujemy sobie po tym trójstronnym porozumieniu, bo w jego skład wejdzie także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, co pozwoli na zawiązanie poszczególnych grup badawczych. Jednym z głównych zamysłów naszego działu naukowego była ścisła współpraca z podmiotami wywodzącymi się z regionu. Radość z podpisania umowy z PCSS-em jest więc z naszej perspektywy podwójna – mówi Bartłomiej Grzelak.

To jednak nie koniec korzyści, jakie Lech zyska dzięki kooperacji z poznańską instytucją. W założeniu ma ona usprawnić pracę klubowych działów niezwiązanych bezpośrednio ze sportem.

– Dzięki wsparciu interdyscyplinarnemu liczymy na to, że w dalszych etapach objęte współpracą z PCSS-em zostaną także kolejne działy klubu. Można tu wymienić między innymi dostęp do najważniejszych publikacji naukowych, a także przetwarzanie danych w różnych obszarach. Wierzymy, że w pierwszej kolejności skorzystają na tym także na przykład handel, marketing czy dział finansowy – dodaje szef działu naukowego.

– Współpraca z klubem Lech Poznań daje nam możliwość rozwoju i wdrażania własnych produktów związanych z przetwarzaniem i wizualizacją danych, które znajdują swoje praktyczne zastosowanie w profesjonalnym sporcie – podkreśla Cezary Mazurek, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu ds. PCSS. – To dla nas także potencjał do realizacji nowych projektów, podejmujących wyzwania zastosowania nowych technologii uczenia maszynowego oraz przetwarzania dużych zbiorów danych (big data).

W ramach podpisywanego porozumienia strony zadeklarowały chęć współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej jak również analitycznej, technologicznej oraz promocyjnej w zakresie zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych i infrastruktury informatycznej dla wsparcia cyfrowej transformacji sportu i kształcenia młodzieży.

Źródło: Lech Poznań

Podziel się: