Adam Niedzielski fot. KPRM

Kwarantanna z powodu koronawirusa w całej Polsce!

Poinformował o niej minister Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Kwarantanna narodowa, jak ja nazwał, będzie obowiązywała od 28 grudnia do 17 stycznia. – Przed nami trudne dni – powiedział Adam Niedzielski.

Na czym będzie polegała kwarantanna narodowa? Minister zapowiedział, że od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa.

Ponownie zostanie ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Będzie obowiązywało ograniczenie klientów – 1 osoba na 15 m kw. powierzchni.

Ograniczone zostanie funkcjonowanie hoteli – będą one dostępne jedynie dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Czynne będą również hotele pracownicze. Każdą osobę przyjeżdżającą do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna. Infrastruktura sportowa – w tym stoki narciarskie – dostępna będzie tylko dla uprawiających sport zawodowo.

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Przedłużone będą dotychczasowe zasady i ograniczenia, czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie). Nadal jednak będą czynne przedszkola i żłobki.

Ograniczenia będą nadal obowiązywać w transporcie zbiorowym, gdzie może być zajętych 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Utrzymane będą ograniczenia dotyczą także miejsc sprawowania kultu religijnego – na jedna osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni. Udział w zgromadzeniach dopuszczony do 5 osób, zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji, zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki oraz restauracje, które nadal mogą działać wyłącznie na wynos. Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu. Minister przypomniał też, że liczba gości do 5 osób obowiązuje także w przypadku gości zapraszanych na Boże Narodzenie.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że wprowadzane ograniczenia mają nas zabezpieczyć przed trzecią falą pandemii – bo gdyby nadeszła, to polska służba zdrowia tego nie wytrzyma. Nie można też liczyć na efekty szczepień, bo te, nawet jeżeli zaczną się w styczniu, to ich efekty będą widoczne najwcześniej w lutym. Dlatego musimy działać odpowiedzialnie i ograniczać kontakty z innymi osobami, także bliskimi, do minimum, dla wspólnego bezpieczeństwa.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera do spraw pandemii, dodał, że w imieniu kolegów lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia chciałby zaapelować o rozsądek i trzymanie się zasad.
– To jest niezbędne, bo koniec epidemii zaczniemy dopiero zauważać kiedy pojawią się efekty szczepień w walce z covid-19 – podsumował.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze