Szpital zakaźny Poznań

Kwarantanna z nowymi przepisami. Minister podpisał rozporządzenie

Czas trwania nie 10 dni i zwolnienie pacjenta z izolacji w zależności od jego stanu zdrowia. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe zasady obowiązujące przy zakażeniu koronawirusem. Oba wchodzą w życie 2 września.

Jak informuje Onet.pl, kwarantanna będzie teraz krótsza, bo potrwa tylko 10 dni, przy czym lekarz może zwolnić osobę izolowaną z objawami klinicznymi covid-19 po trzech dniach, jeśli nie ma ona gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego – ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły, można zwolnić z kwarantanny już po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób z obniżoną odpornością – tu czas izolacji może wynieść nawet 20 dni, o ile lekarz uzna to za wskazane. Jednak jeśli dwukrotnie wykonany test, w odstępie 24 godzin, będzie negatywny, chory może zakończyć kwarantannę wcześniej.

Pacjent przebywający w izolatorium musi być dwukrotnie w ciągu doby odwiedzony przez pielęgniarkę, która ma ocenić stan ogólny pacjenta, zmierzyć temperaturę ciała oraz podać zlecone przez lekarza leki. Gdyby stan zdrowia się pogorszył lub zaistniała potrzeba wypisania pacjenta z izolatorium – niezbędna jest wizyta lekarza, przy czym może się ona odbyć zdalnie.

el

Dodaj komentarz

avatar