Które sklepy pozostaną otwarte?

Poznań Półwiejska #zostańwdomu fot. Sławek Wąchała
Zgodnie z rozporządzeniem rządu od dziś obowiązuje zakaz działalności części sklepów w centrach handlowych. Które sklepy mogą działać, a które nie?

Jak informowaliśmy, ograniczeń jest sporo, a funkcjonowanie sklepów jednymi z wielu. Jednak, co zrozumiałe, to właśnie ich otwarcie budzi najwięcej wątpliwości, zwłaszcza że rząd wprowadził zmiany w rozporządzeniu w ostatniej chwili. Sklepy meblowe jednak nie będą mogły działać.

Od 7 listopada część sklepów w centrach i parkach handlowych zostanie zamknięta, o czym powiedział już premier podczas środowej konferencji prasowej. Jednak w zarządzeniu, które ostatecznie zostało opublikowane w piątek wieczorem, zostały ujęte nieco inne zasady niż te, o których mówił premier.

Zgodnie z nim od 7 listopada mogą działać wyłącznie te sklepy w centrach handlowych, które prowadzą sprzedaż: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, sklepów z artykułami dla zwierząt, gazet lub książek, artykułów budowlanych lub remontowych, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych oraz części akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli.

Na początku otwarte miały być także sklepy meblowe, jednak rząd zdecydował, że ich nie otworzy. Duże sklepy meblowe znajdujące się w galeriach i parkach handlowych lub mające powierzchnię ponad 2 tys. metrów kw., takie jak Agata Meble czy IKEA – będą zamknięte.

Nie będą też otwarte sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD oraz jubilerskie, za to nadal będą czynne salony fryzjerskie i kosmetyczne, zakłady optyczne, a także placówki bankowe i pocztowe. Działać mogą także warsztaty naprawcze, zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie i usługi pralnicze, a także gastronomia na wynos.

W sklepach o powierzchni ponad 100 metrów kw. będzie mógł przebywać jeden klient na 15 metrów kw., a w sklepach poniżej 100 metrów kw. – jeden klient na 10 metrów kw.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: