czwartek, 18 kwietnia, 2024

Nowe obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa

– Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem to protesty aborcyjne doprowadziły do wzrostu zakażeń.

Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach. Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Placówki kultury: teatry, kina, galerie sztuki, domy kultury i muzea będą niedostępne dla publiczności do 29 listopada. Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada.

Ograniczone zostanie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą

Zmniejszony został także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. W sklepach do 100 m kw. będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m kw, a w sklepach powyżej 100 m kw. – jedna osoba na 15 m kw. W kościołach będzie to jedna osoba na 15 m kw. Zasady obowiązują do 29 listopada.

Zostają też przedłużone do 29 listopada obecnie obowiązujące środki bezpieczeństwa: od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich, zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, zawieszenie działania sanatoriów, zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos, ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób, zakaz organizowania spotkań i imprez oraz ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców, jak zapowiedział premier.

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami
Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR
Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
Zmiana zasad liczenia szkody z powodu covid-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

5. Dofinansowanie zatrudnienia
Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

6. Przedłużenie postojowego
Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

7. Zwolnienie ze składek na ZUS
Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

9. Polityka drugiej szansy
Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

10. Dofinansowanie leasingu
Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

– Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki – podsumował Mateusz Morawiecki. – Od nas wszystkich zależy, w którym kierunku rozwinie się druga fala epidemii koronawirusa. Musimy wrócić do zbiorowej dyscypliny, przestrzegać zasad i nie bagatelizować ryzyka zakażenia się. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.

Jak powiedział premier, nowe obostrzenia będą obowiązywać od 7 do 29 listopada i jest to ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Jeśli liczba zakażeń nie zacznie spadać, czeka nas drugi lockdown. Premier zaapelował też o wygaszenie protestów, bo to one, jak uważa, doprowadziły do wzrostu zakażeń w Polsce.

el

Strona głównaWiadomości z PolskiNowe obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa