Które liceum jest najlepsze w Wielkopolsce? Jest nowy ranking „Perspektywy”

Wśród dziesięciu najlepszych liceów w Wielkopolsce, aż siedem znajduje się w Poznaniu. Znamy już nowy ranking „Perspektywy”.

Ranking „Perspektywy” od lat budzi zainteresowanie samorządów, nauczycieli oraz uczniów. Ci ostatni, często w oparciu o jego wyniki decydują się na wybór szkoły średniej. I chociaż sposób w jaki jest on układany budzi czasami emocje (zwłaszcza placówek, które znajdują się w nim nisko), to z całą pewnością świadczy w jakiś sposób o renomie placówki.

– Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych – wyjaśniają autorzy rankingu.

Ranking liceów w Wielkopolsce 2020

Zwycięzcą rankingu zostało VIII LO im. Adama Mickiewicza, które wyprzedziło LO św. Marii Magdaleny oraz II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Wszystkie te placówki znajdują się w Poznaniu. Czwarte miejsce w Wielkopolsce przypadło szkole ze Swarzędza, a konkretnie I LO z Odd. Dwujęz.

Wśród najlepszych dziesięciu liceów na terenie naszego województwa znalazły się jeszcze: I LO im. Karola Marcinkowskiego, III LO im. św. Jana Kantego (Poznań w obu przypadkach), III LO im. Mikołaja Kopernika (Kalisz), II LO im. Mikołaja Kopernika z Oddz. Dwujęz. i Międzynar. (Leszno), XVI LO z Oddz. Dwujęz. im. Charlesa de Gaulle’a oraz VI LO im. I. J. Paderewskiego (dwa ostatnie licea również są z Poznania).

Jednocześnie najlepsze liceum w Wielkopolsce, jest dopiero na 25. miejscu w skali kraju.

Które technikum okazało się najlepsze w Wielkopolsce?

Oprócz rankingu liceów, „Perspektywy” przygotowały również ranking techników. Najwyżej w rankingu ogólnopolskim z przedstawicieli Wielkopolski, znalazło się Technikum Komunikacji (ZSK) z Poznania. Placówce udało się zająć dziewiątą pozycję w skali kraju. Dwa oczka niżej znalazło się Technikum Łączności (ZSŁ im. M. Kopernika) z Poznania.