czwartek, 29 lutego, 2024

Kto powinien odśnieżyć chodnik? Straż miejska przypomina

Opady śniegu oznaczają dodatkowe obowiązki dla właścicieli i zarządców posesji, którzy mają obowiązek odśnieżyć chodniki położone wzdłuż ich nieruchomości. Straż miejska przypomniała o tym przy okazji opadów śniegu – bo z tym sprzątaniem bywa różnie…

W nocy z 29 na 30 listopada spadł śnieg i – nie stopnieje zbyt szybko, bo zgodnie z prognozami przez kilka najbliższych dni będą się utrzymywać ujemne temperatury. Strażnicy miejscy przypominają więc, że właściciel i zarządcy nieruchomości powinni oczyścić chodniki przy swoich posesjach.

“Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości” – informuje Straż Miejska Miasta Poznania na swoim profilu na Facebooku. – “A za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany jednak do uprzątnięcia tej części chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Należy jednak pamiętać, że uprzątnięty śnieg nie może utrudniać ruchu pieszym”.

Strażnicy przypominają też, że lepiej nie zapomnieć o odśnieżeniu chodnika i posypaniu go piaskiem, żeby nie był śliski – bo osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem na śliskim chodniku, należy się odszkodowanie lub zadośćuczynienie od właściciela lub zarządcy posesji. A dodatkowo straż miejska może go ukarać mandatem karnym w wysokości 100 zł.

Źródło: SMMP
Strona głównaPoznańKto powinien odśnieżyć chodnik? Straż miejska przypomina