Kto jest dobrym sąsiadem w Poznaniu? Rusza kolejna edycja konkursu

Gala Dobrego Sąsiada fot. ROSM

Rada Osiedla Stare Miasto rozpoczęła kolejną edycję konkursu “Dobry Sąsiad”. Od wielu już lat w ten sposób wyróżnia staromiejskich społeczników, przedsiębiorców i restauratorów. Zgłosić kandydata może każdy chętny.

Kto może zostać Dobrym Sąsiadem? Zgodnie z wytycznymi konkursowymi to z jednej strony osoby budujące lokalną sieć współpracy – a z drugiej to mapa dobrosąsiedzkich i wartych polecenia miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów czy stowarzyszeń. Dobrych Sąsiadów wyłonionych w konkursie, jeśli są przedsiębiorcami, radni wyróżniają certyfikatem i specjalnym godłem-nalepką umieszczaną na drzwiach. To także więc konsumencka rekomendacja dla poznaniaków i turystów. Społecznicy natomiast dostają dyplomy i upominki. Wśród laureatów wcześniejszych edycji są listonosz, szewc, inne warsztaty rzemieślnicze działające w ramach Zaułku Rzemiosła, jest biblioteka, kino, są także dobre restauracje i kilkudziesięciu społeczników.
– Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tłumaczy Magdalena Ignaszak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna. – Tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie rady jest dla wielu lokalnych aktywistów i drobnych przedsiębiorców motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne.

Konkurs “Dobry Sąsiad” miał przerwę w organizacji ze względu na trudny czas epidemii i ograniczenia działalności gospodarczej. Ale Dobrzy Sąsiedzi działali i bez konkursu, angażują się na przykład w szycie maseczek czy bezpłatne dostarczanie posiłków. Codzienne życie stawia przed wszystkimi kolejne wyzwania, z którymi łatwiej sobie poradzić z pomocą sąsiadów.

– Lokalna społeczność Starego Miasta czeka z niecierpliwością na zakończenie remontów w centrum miasta – podkreśla radna Ignaszak. – Sytuacja w wielu punktach stawała się konfliktowa, z próbą pogodzenia uciążliwej działalności niektórych lokali z prawem do spokoju mieszkańców. Wskazując Dobrych Sąsiadów pokazujemy, że można dobrze i odpowiedzialnie prowadzić biznes z poszanowaniem otoczenia.

– Przyznając certyfikaty i dyplomy chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce działać, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu.

Jak wygląda konkurs? Odbywa się w dwóch kategoriach: przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności. Zgłosić kandydata może każdy chętny: wystarczy w kilku zdaniach opisać działania społecznika, bądź lokalnego przedsiębiorcy i przesłać je mailem na adres Rady Osiedla Stare Miasto, który znajduje się na stronie Poznania, do 15 września.

Certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie kapituła konkursu, a same wyróżnienia zostaną wręczone podczas specjalnej gali w Urzędzie Miasta Poznania. Patronem przedsięwzięcia jest prezydent Jacek Jaśkowiak.

Podziel się: