Krwiodawcy proszeni o pomoc. Brakuje krwi!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa fot. UMP

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu prosi o pomoc. W bazie brakuje krwi, a zwłaszcza zapasy grup 0Rh-, BRh- i ARh- są bardzo małe. Tymczasem zbliżają się święta, czas wolny, więc zapas krwi jest potrzebny bardziej niż zwykle.

Krew można oddawać w RCKiK przy ul. Marcelińskiej 44, w jego oddziałach terenowych oraz podczas mobilnych akcji poboru – stacja informuje o tym na bieżąco na swojej stronie internetowej.

Dawcą krwi może zostać każda pełnoletnia osoba, która nie przekroczył 65. roku życia, jest zdrowa i nie przyjmuje żadnych leków. Dawcami nie mogą zostać osoby chore na wirusowe zapalenie wątroby, zakażenie wirusem HIV oraz łuszczycę, cukrzycę i gruźlicę.

RCKiK przypomina, że po oddaniu krwi przysługuje zwolnienie z pracy czy szkoły oraz ekwiwalent kaloryczny – zazwyczaj jest to czekolada lub inne słodycze. Dawca może się także ubiegać o zwrot kosztów dojazdu do punktu pobrań, przysługuje mu także ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę, a zasłużeni krwiodawcy mogą korzystać z darmowych przejazdów środkami komunikacji.

Podziel się:

Ostatnio dodane: