szpital fot. SPZOZ Krotoszyn

Krotoszyn: Czy wojewoda zamknie granice powiatu? Ponad 80 przypadków zachorowań!

80 przypadków zachorowań, pacjenci ewakuowani, komenda policji – zamknięta. W nocy do Poznania karetki przywiozły 23 mieszkańców powiatu zakażonych koronawirusem. Co się dzieje w Krotoszynie?

W powiecie stwierdzono ponad 80 zachorowań. Już w piątek sanepid podjął decyzję o zamknięciu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Chirurgicznego oraz Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Kardiologicznym w szpitalu powiatowym w Krotoszynie. Z powodu zakażenia 7 policjantów – jak informowaliśmy – zamknięto już komendę policji. trwa ewakuacja Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krotoszynie – obie placówki od piątku były poddane kwarantannie, ponieważ testy wypadły dodatnio i u pacjentów, i u personelu medycznego. Sanepid naliczył 17 testów pozytywnych, a nie ma wyniku jeszcze pięciu z nich. W obu zakładach jest 23 pacjentów i 7 osób personelu. 5 osób z personelu jest zakażonych.

23 osoby w najgorszym stanie – jak informowaliśmy – przewieziono do szpitala w Poznaniu. Jeden z chorych już zmarł 5 kwietnia.

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, zwołał na dziś specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego w tej sprawie. Jego zdaniem winę za tę sytuację ponosi głównie krotoszyński szpital, który nie zachował odpowiednich środków ostrożności. Do tego dochodzą jeszcze działania mieszkańców, którzy na przykład jeżdżą na zakupy do sąsiednich powiatów. Jakie podejmie decyzje – jeszcze nie wiadomo. Ale jedną z możliwości jest zamknięcie granic powiatu.

Lilia Łada