Kradzieże na osiedlu Piastowskim w Poznaniu? Mieszkańcy ostrzegają

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Czy Rataje są szczególnie zagrożone kradzieżami? Sąsiedzi na osiedlu Piastowskim ostrzegają się przed podejrzanymi mężczyznami, którzy usiłują wejść do mieszkań przez okna. Jak można ustrzec się przed kradzieżą?

Mieszkanka osiedla Piastowskiego na „Nieformalnej Grupie Ratajskiej” na FB ostrzegła sąsiadów przed możliwością włamania się do mieszkań. Ona sama przeżyła sytuację, gdy jakiś mężczyzna usiłował jej wejść przez balkon około godziny 6.30. Na szczęście wystraszył się jej psa i do kradzieży nie doszło, ale na wszelki wypadek postanowiła ostrzec sąsiadów.

Duże osiedla, duże bloki, w których ludzie nie zawsze się znają – to miejsca, gdzie często dochodzi do kradzieży. Dlatego, jak radzą wielkopolscy policjanci, mieszkańcy powinni zwracać uwagę właśnie na takie działania, jak opisała mieszkanka osiedla Piastowskiego, bo – jak poinformowali na swojej stronie – „najlepszym „zabezpieczeniem” domu, mieszkania jest życzliwy sąsiad”.

Poza zadbaniem o życzliwych sąsiadów policjanci radzą zwrócić zadbać o solidne zamki i wizjer w drzwiach oraz i zabezpieczenia okien. W oknach warto zamontować rolety, a jeśli ich nie ma, to przynajmniej szczelne zasłony, które, zaciągnięte po zmroku, uniemożliwią obserwację wnętrza mieszkania po zapaleniu światła. Warto mieć psa, który szybciej wyczuje nieproszonego gościa i ostrzeże gospodarza.

Oczywiście nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką ani wpuszczać do klatki schodowej osoby dzwoniące domofonem – o ile nie idą do nas. Dokładnie należy też sprawdzać dokumenty osób, które podają się za pracowników spółdzielni czy innych fachowców – a zanim się ich wpuści, dobrze zadzwonić do spółdzielni i zapytać, czy nie wysyłała fachowców.

Warto także zwracać uwagę na osoby kręcące się przy blokach czy przejeżdżające kilkakrotnie samochodami. Uwagę powinny też zwrócić znaki na drzwiach wykonane kredą lub ołówkiem oraz nietypowe przedmioty zostawione na wycieraczce: monety, ulotki, nakrętki. Jeśli ich nie usuniemy, dla złodzieja będzie to znak, że nikogo nie ma w domu. Dlatego warto mieć życzliwych sąsiadów – bo usuną takie rzeczy z wycieraczki i od czasu do czasu włączą światło w mieszkaniu, by złodzieje byli przekonani, że ktoś tam jest.
„Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności” – radzą wielkopolscy policjanci. – „Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie”.

Czas wakacji i urlopów to czas, gdy złodzieje grasują najczęściej – a przecież już 30 stycznia zaczynają się ferie zimowe i wiele osób wyjedzie ze swoimi pociechami odpocząć. Warto wcześniej zabezpieczyć mieszkanie najlepiej, jak to możliwe.

Podziel się:

Ostatnio dodane: