Przysieka Polska, pożar 27 stycznia fot. Poznań-Leszno

Kościan: Poseł Szłapka składa interpelację w sprawie pożarów w Przysiece Polskiej

Poseł pyta w niej ministra klimatu i środowiska, Michała Kurtykę, o działania rządu w sprawie składowisk odpadów, które stwarzają zagrożenie dla otoczenia. Jako przykład podaje powtarzające się pożary w Przysiece Polskiej.

Na składowisku odpadów w Przysiece Polskiej tylko w tym roku już pięciokrotnie doszło do wybuchu pożarów. Strażacy stwierdzili, że hałdy odpadów są zbyt wysokie, nieodpowiednio zabezpieczone i nie ma tam drogi przeciwpożarowej.

Z powodu pożaru cierpią okoliczni mieszkańcy, bo to na ich posesje leci toksyczny dym ze spalanych śmieci, straty ponosi także PKP – składowisko znajduje się przy trasie kolejowej Poznań – Leszno i bywa, że z powodu gęstego dymu przejazd pociągów jest tam niemożliwy. Poseł postanowił więc zapytać ministra klimatu i środowiska, co zamierza zrobić z tym problemem.

Oto treść interpelacji:

“Szanowny Panie Ministrze,
mieszkańcy gminy Śmigiel oraz gminy Kościan zmagają się z powracającym problemem pożarów występujących na terenie zakładu zajmującego się skupem i przetwarzaniem złomu.

W akcje gaszenia pożaru 27 czerwca bieżącego roku zaangażowanych było ponad 150 strażaków. Płomienie swoim zasięgiem objęły obszar 2 tysięcy metrów kwadratowych, co bezpośrednio zagrażało pobliskim zabudowaniom, oddalonym co najwyżej o kilkanaście metrów od płotu składowiska. Dogaszanie pożaru trwa cały czas, poprzednie akcje strażaków trwały nawet trzy doby. Na uwagę zasługuje fakt, że to już kolejny pożar w tym roku, poprzednie miały miejsce w tym samym zakładzie w lutym bieżącego roku oraz w sierpniu, lipcu i styczniu ubiegłego roku.

Jak podkreśla Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, kluczowe w tej sprawie jest wprowadzenie zmian w przepisach prawnych, które zabroniłyby składowania wszelakich odpadów na terenie zamieszkałym oraz uregulowanie prowadzenia takich działalności na terenie całej Polski.

Problem ten występuje na terenie całego kraju, dlatego działania legislacyjne mogłyby doprowadzić do zatrzymania tak niebezpiecznego procederu.

Mając powyższe na uwadze wnoszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Na jakim etapie są obecnie prace związane ze zmianą przepisów w zakresie składowania odpadów?
2. Czy przewidują one wprowadzenie skutecznych rozwiązań systemowych, które uniemożliwią działania takich składowisk odpadów jak to opisane w niniejszej interpelacji?
3. Jaka przyszłość czeka składowiska odpadów, których działalność jest problemem dla społeczności lokalnej? Czy będą one zamykane?”.

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze