Kościan: Dlaczego mieszkańcy mają problemy z wodą?

Teatralka fot. Sławek Wąchała
20 czerwca gmina Kościan podała na swojej stronie, że ujęcie wody pitnej w Starych Obodrzyskach nie nadąża z uzdatnianiem wody, tak duże jest jej zapotrzebowanie. Ale to był, jak się okazało, wierzchołek góry lodowej problemu z wodą.

Wody nie mieli mieszkańcy domów w Starych i Nowych Obodrzyskach. I pewnie by się z tym pogodzili, bo w czasie ekstremalnych upałów to się może zdarzyć, gdyby nie pewien drobny szczegół. O wyłączeniu wody zostali poinformowali dopiero po… fakcie.
„Gmina poinformowała na swojej stronie, że zakręcą wodę o 16.30, ale KOMUNIKAT PODANO O 16.35, CZYLI CHWILĘ PO ZAKRĘCENIU WODY” – napisał do nas oburzony Użytkownik Paweł. – ” I jak tu mieliśmy sobie napełnić garnki? Ponownie włączyli wodę o 19.45. Jak tu się ludzie wykąpać mieli?”.

Pan Paweł pisze też, że argument z upałami nie trafił do przekonania ani jemu, ani innym mieszkańcom gminy Kościan, ponieważ problemy z wodą są tam od dłuższego czasu. Nawet jak nie ma upałów. Zdaniem pana Pawła winna jest sama gmina, która wiedząc, że ujęcie wody pitnej jest na granicy wydolności, mimo to wydaje zgodę na budowę nawet nie domów, a całych osiedli – i podłącza je do sieci wodociągowej. Mieszkańcy wielokrotnie już zwracali na to uwagę w urzędzie gminy, ale jak dotąd – bezskutecznie.

Czy rzeczywiście ujęcie wody pitnej w Starych Obodrzyskach nie wystarcza na potrzeby rozrastającej się zabudowy? Jak to jest z tymi wyłączeniami wody i spadkami ciśnienia? Postanowiliśmy zapytać w gminie – i odpowiedział nam Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan.

„W odpowiedzi na prośbę o komentarz do sprawy braku wody w kilku miejscowościach naszej gminy informuję, że decyzja o chwilowym wyłączeniu dostawy wody do miejscowości Stare i Nowe Oborzyska oraz Pianowo i część Betkowa nastąpiła po drastycznym obniżeniu lustra wody w zbiornikach retencyjnych Stacji Uzdatniania Wody w Starych Oborzyskach, co groziło awarią urządzeń wodnych i wyłączeniem dostawy wody na dłuższy czas” – napisał w odpowiedzi. –

Zastępca wójta wyjaśnił też, że w czasie upałów mieszkańcy pobierali prawie dwa razy więcej wody niż zwykle – używali jej nie tylko do kąpieli czy gotowania, ale też do napełniania basenów i podlewania ogrodów.

„Aby uchronić dostawy wody pitnej na potrzeby bytowe zaistniała potrzeba nieznacznego obniżenia ciśnienia wody w sieci, a w skrajnym przypadku czasowego wyłączenia dostaw (w godzinach nocnych) w celu uzupełnienia odpowiedniego zapasu wody w zbiornikach retencyjnych” – wyjaśnił Mirosław Duda. – „Sytuacja obecnie wróciła do normy. Pragnę nadmienić również, że Gmina Kościan podjęła już stosowne kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw wody dla wspomnianego obszaru i wybudowany zostanie by-pass wodociągowy, który pozwoli w okresach wzmożonego rozbioru wody na dodatkowe jej dostawy z innych stacji wodociągowych”.

Miejmy nadzieję, że dzięki temu kłopoty mieszkańców gminy Kościan z wodą przejdą do przeszłości.

Podziel się:

Ostatnio dodane: