Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Koronawirus: zaczęła się rejestracja seniorów 70 plus. I padły systemy

Do infolinii nie sposób się dodzwonić, przychodnie odsyłają na infolinię – seniorzy w wieku 70 plus, którzy od dziś mogą się rejestrować na szczepienia, mają duże problemy, żeby to zrobić. Przez pierwszą godzinę w Polsce udało się to 66 tys. osób.

Teoretycznie rejestracja ruszyła o godzinie 6.00 rano – ale w wielu miejscach była to rzeczywiście teoria, bo infolinia nie działała, więc przez telefon trudno było się zarejestrować. Wiele osób próbowało więc rejestrować się dzwoniąc do przychodni, ale tam równie często słyszeli, że… mają zadzwonić na infolinię, bo ich systemy też nie działają.

– Dzwoniłam kilka minut po 6.00 rano, żeby zarejestrować mamę i w infolinii usłyszałam tylko komunikat, że zapisy osób 70 lat i więcej zaczną się o 6:00 rano. Trwało to pół godziny – opowiada pani Anna, która próbowała zarejestrować mamę dzwoniąc z Poznania.

Pani Oldze, która chciała zarejestrować oboje rodziców w Nowym Tomyślu, w ogóle nie udało się połączyć z infolinią, więc zadzwoniła do przychodni, w której znajduje się punkt szczepień. Tam się dodzwoniła, ale dowiedziała się, że nie zarejestrują rodziców, bo im wszystkie systemy padły i żeby… zadzwoniła na infolinię.
– Ktoś ewidentnie nie wziął pod uwagę, że seniorów w wieku 70 plus jest znacznie więcej niż w wieku 80 plus, więc i zgłoszeń na szczepienia będzie więcej – komentuje pani Olga. – I system się posypał.

W lepszej sytuacji byli ci, którzy rejestrowali się przez internet – zapewne dlatego, że znacznie mniej osób ma profil zaufany. A zdecydowanie najwięcej seniorów po prostu tradycyjnie ruszyło w kolejki przed przychodnie, co na pewno nie służy ani ich zdrowiu, ani profilaktyce koronawirusowej.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w pierwszej godzinie zarejestrowało się ponad 66 tys. pacjentów 70 plus. “Odnotowujemy bardzo duży ruch na infolinii, która w szczycie notowała ponad 300 tys. wywołań na minutę” – poinformowało ministerstwo.

Ministerstwo radzi też, że jeśli w tym punkcie szczepień, w którym chcieliby zostać zaszczepieni, nie ma już wolnych terminów, albo są to terminy odległe – warto i tak się zarejestrować, bo wtedy, jeśli pojawi się wolny termin, placówka skontaktuje się z danym seniorem. Można też sprawdzić inne placówki w okolicy, bo być może tam uda się zaszczepić szybciej.

Przypomnijmy, że dziś zaczęła się rejestracja na szczepienia przeciw covid-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. Natomiast w poniedziałek, 25 stycznia, rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze