Koronawirus: więcej osób na imprezach i zgromadzeniach

Adam Niedzielski fot. KPRM
– Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – powiedział minister Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Zwiększony limit osób mogących wziąć udział w zgromadzeniu lub imprezie, przy czym niewliczanie osób zaszczepionych do limitu jest najważniejszą zmianą na czas od 6 do 25 czerwca. Ale nie jedyną.
– Od 6 czerwca następuje otwarcie sal zabaw dla dzieci – mówił minister. – Zwiększamy również limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób. Kolejny obszar luzowania to środki transportu, tutaj będzie obowiązywać 75% obłożenia, oczywiście z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

Od 6 czerwca wolno także urządzać targi, konferencje i wystawy z limitem 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Tu także osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu, ale organizator odpowiada za ich weryfikację i osoby zaszczepione będą musiały to udowodnić. Od 10 czerwca ułatwi to specjalna aplikacja.

Nie zostaną natomiast otwarte kluby i dyskoteki, choć rozważano taką ewentualność. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na ten krok, bo pilnowanie reżimu sanitarnego i limitu osób byłoby w takich przypadkach bardzo trudne. Dlatego kluby taneczne i dyskoteki zostaną otwarte prawdopodobnie dopiero po 26 czerwca.

Minister zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych krajów w Europie, takich jak Francja czy Włochy, obostrzenia w Polsce są stosunkowo liberalne. Ale z danych ministerstwa wynika, że pandemia naprawdę odpuszcza: średniotygodniowa liczba zgonów spadła poniżej 100, a przecież były takie tygodnie, że wynosiła 600, więc rzeczywiście można mówić o odpuszczaniu pandemii we wszystkich obszarach.

Jednak to nie znaczy, że możemy czuć się bezpiecznie.

– W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje wirusa – ostrzegał minister. – My to bardzo ściśle monitorujemy, gdzie identyfikowane są te mutacje alertowe, prowadzimy badania, które pozwalają sekwencjonować próbki u zarażonych na tyle, by stosować środki zapobiegania epidemicznego realizowane przez sanepid.

Minister przypomniał też, że wprowadzone złagodzenie obostrzeń może być w każdej chwili skorygowane, jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać.

Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi kolejno w dwóch etapach od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia.

 

Podziel się: