Koronawirus: Uszczelnienie granic i obostrzenia w kraju. Minister Niedzielski podał nowe zasady

Adam Niedzielski fot. KPRM

Zakaz lotów do siedmiu krajów, wydłużona kwarantanna dla osób, które z nich wracają, zmniejszenie limitu na imprezach oraz w obiektach handlowych, kulturalnych i sportowych. Minister Adam Niedzielski przedstawił dziś nowe obostrzenia.

Powodem ich wprowadzenia jest wariant Omikron, który minister nazwał game-changerem zmieniającym to, czego się spodziewali.
– Musimy docenić wagę zjawiska i ryzyka, jakim jest nowa mutacja – powiedział podczas konferencji prasowej. – W związku z tą informacją przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń – mówi.

Pakiet składa się z dwóch elementów: uszczelnienia granic i obostrzeń w kraju.
– Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich uznanych za kraje szczególnego ryzyka: Botswany, Namibii, Malawi, Zimbabwe, Zambii, Lesoto i Eswatini – mówił minister. – Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą musiały odbyć wydłużoną 14-dniową kwarantannę i nie ma możliwości zwolnienia z niej z powodu negatywnego wyniku testu. Taka sama kwarantanna będzie obowiązywała osoby z krajów non-Schengen. Zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od 8. dnia po wykonaniu testu PCR.

Minister podkreślił, że celem tych ograniczeń jest próba spowolnienia procesu napływu wirusa. Ministerstwo nie ma złudzeń, że uda się możliwość wejścia Omikrona do Polski zredukować do zera. W tym celu będą też wprowadzone obostrzenia w kraju.

– Chodzi o to, mówiąc kolokwialnie, żeby ta kolejna fala, która może być związana z wariantem Omikron, nie startowała z poziomu który mamy teraz, dwudziestu kilku tysięcy zakażeń, tylko niższego poziomu – wyjaśnił Adam Niedzielski. – To jest ważne z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej.

Zmniejszone limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia będą obowiązywały w lokalach gastronomicznych, kinach, teatrach, muzeach i innych obiektach kulturalnych, a także w kościołach i obiektach sportowych takich jak baseny i akwaparki. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.

Na zgromadzeniach i uroczystościach, w których mogło brać udział 150 osób, teraz będzie mogło brać udział 100 osób, a na imprezach sportowych poza obiektami sportowymi, w których mogło brać udział 500 osób, teraz może brać udział 250. W siłowniach i klubach fitness, gdzie obowiązywał limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych, teraz zacznie obowiązywać limit 15 m kwadratowych. Obowiązek pilnowania przestrzegania zasad będzie należał do właścicieli obiektów, co ma kontrolować inspektorat sanitarny.

Wszystkie te zasady będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia.
– Dajemy sobie taki dwu i półtygodniowy czas na kompletowanie wiedzy o Omikronie, ale też na redukowanie obecnej fali – wyjaśnił minister.

Na pytania dziennikarzy, co z uprawnieniami do sprawdzania, czy uczestnik imprezy jest zaszczepiony czy nie, minister Niedzielski przypomniał, że organizatorzy imprez mają prawo tak przygotować swoje regulaminy, by znalazł się w nich zapis o sprawdzaniu certyfikatów szczepień uczestników. Co do pozostałych regulacji – trwają prace nad ustawą.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka dodał, że jeśli sytuacja w Polsce mimo obostrzeń się pogorszy, to takie warunki, jakie będą od 1 grudnia obowiązywały dla osób ze strefy non – Schengen, będą obowiązywały wszystkich. Obecnie osoby zaszczepione szczepionkami uznanymi w UE i przyjeżdżające do Polski nie muszą odbywać kwarantanny.