Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Koronawirus: Ruszają szczepienia nauczycieli

Zgodnie z zapowiedziami rządu w drugim tygodniu lutego rozpoczynają się szczepienia nauczycieli przeciw covid-19. Jak się na nie zapisać?

W pierwszej kolejności kierowani na szczepienia będą nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych:nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz
kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

W kolejnych etapach dołączą do nich pozostali nauczyciele, a tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski.

Swoich pracowników do szczepień zgłasza dyrektor placówki, który wypełnia w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz zgłoszeniowy. Od dziś jest on już dostępny w systemie, w „Strefie Pracownika” SIO razem z dokładną instrukcją zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółowym opisem procedury procesu szczepienia krok po kroku. Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy, 10 lutego.

W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznacza imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, a także dopisze dopisze pracowników niebędących nauczycielami, lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu).

Tak wypełniony formularz należy wysłać elektronicznie do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ministerstwo przekaże go do właściwego szpitala węzłowego, położonego najbliżej placówki – nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Gdy do szpitala dotrze szczepionka, szpital poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą się stawić na szczepienie.

Sam nauczyciel musi poinformować dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony, że chce się zaszczepić – wówczas dyrektor doda go do listy. Nie musi niczego wypełniać sam ani niczego wysyłać. Jeśli jest zatrudniony w kilku szkołach – wybiera jedną z nich, w której chce się zgłosić na szczepienie.

W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie – musi mieć przy sobie dowód tożsamości oraz długopis, bo w punkcie szczepień zostanie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Nauczyciele poniżej 60. roku życia będą szczepieni szczepionką AstraZeneca. Ci, którzy już ukończyli 60 lat, będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej działającej przy premierze, odstęp pomiędzy obiema dawkami szczepionki powinien wynosić 28 dni.

MEiN

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze