Adam Niedzielski fot. MZ

Koronawirus: Od dziś obowiązują nowe zasady kwarantanny

Od 11 lutego nie obowiązuje tzw. kwarantanna z kontaktu – zostało z niej zwolnionych tysiące osób. Z kolei od 15 lutego będzie obowiązywała już nie 10-dniowa, ale 7-dniowa izolacja. Osoby przebywające na kwarantannie dostały już wiadomości SMS w tej sprawie.

W rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia opublikowanym w Dzienniku Ustaw czytamy: „W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia”.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział zniesienie tej kwarantanny podczas konferencji prasowej 10 lutego. 11 lutego z kolei ministerstwo poinformowało o wysłaniu do wszystkich przebywających na tej kwarantannie wiadomości SMS w tej sprawie. To około 79 tys. osób.

Od 15 lutego będzie też obowiązywała krótsza, bo 7-dniowa izolacja, a kwarantanna dla współdomowników będzie obowiązywać tylko w czasie izolacji współdomownika. 7 dni też trwa kwarantanna wjazdowa po przybyciu do Polski dla osób nie posiadających ważnego Unijnego Certyfikatu COVID. Osobom, którym kwarantanna zaczęła się przed 11 lutego, zostanie ona skrócona.

 

Źródło: Rzeczpospolita