Koronawirus. Nowe obostrzenia w całym kraju. Już od 15 grudnia

Adam Niedzielski fot. KPRM

Zmniejszenie limitu klientów w lokalach, obiektach kultury i sportu, zamknięcie klubów i dyskotek oraz ograniczenia w komunikacji. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o dodatkowych restrykcjach, które wejdą w życie od 15 grudnia.

– Nie możemy mówić, że zagrożenie epidemiczne ma charakter schyłkowy. Musimy podjąć bardziej radykalne decyzje – powiedział minister Niedzielski, informując o nowych obostrzeniach.

Pierwsze z nich wejdą już od 15 grudnia. Jakie?
W lokalach gastronomicznych, barach, hotelach, obiektach sportowych, kulturalnych i sakralnych limit obecności został obniżony do 30 proc. W kinach dodatkowo obowiązuje zakaz konsumpcji. Zamknięte zostaną kluby i dyskoteki. To ograniczenie nie będzie obowiązywać jedynie 31 grudnia i 1 stycznia – ale do 100 osób. Ograniczenie w komunikacji publicznej zmniejszono do 75 proc.

Osoby zaszczepione nadal nie są wliczane do limitu, ale będzie to uwzględniane jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca wykaże, że rzeczywiście weryfikuje dane.

Współdomownicy osoby chorującej na covid-19 będą musieli przejść obowiązkowe testy bez względu na to, czy byli szczepieni czy nie. Osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen będą miały obowiązek wykonania testu na obecność koronawirusa co najmniej 24 godziny wcześniej.

Od 20 grudnia szkoły podstawowe i średnie przejdą na zdalne nauczanie, które ma potrwać do 9 stycznia. Przedszkola i żłobki będą pracować normalnie. A od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli będą musieli się zaszczepić.

Minister Niedzielski powiedział też, że po obostrzeniach z ubiegłego tygodnia sytuacja się ustabilizowała, ale średni poziom zakażeń, około 23 tysięcy na dobę, utrzymuje się już od półtora tygodnia i to naprawdę długo. Jeśli połączymy to z pojawieniem się nowej wersji koronawirusa, Omikronem, to jest się czym niepokoić.

Według danych ministerstwa w czterech województwach liczba zakażeń jest mniejsza: to lubelskie, podkarpackie, podlaskie i mazowieckie. W dwóch odnotowano wyhamowanie wzrostu: to łódzkie i zachodniopomorskie. W pozostałych nadal notuje się wzrosty zakażeń. Dlatego nie można powiedzieć, że epidemia ma charakter schyłkowy.

Nowe zasady będą mieć trzy obszary. Pierwszy to ustawa dająca pracodawcom możliwość sprawdzenia pracowników testami na koronawirusa – ale już nie zaszczepienia. Jej projekt jest już prawie gotowy.

Drugi to obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych: ten obowiązek zostanie wprowadzony od 1 marca.

Trzeci to restrykcje – tu wejdzie zmiana limitów w lokalach gastronomicznych, obiektach kulturalnych, sportowych i sakralnych z 50 na 30 proc. To także nauczanie zdalne w szkołach od 20 grudnia do 9 stycznia. Te wydłużone ferie świąteczne pozwolą, jak ma nadzieję minister, wrócić po nich do stacjonarnego nauczania.

Źródło: Onet


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978