Koronawirus: Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Adam Niedzielski fot. KPRM

Mniej klientów w lokalach, zamknięte kluby i dyskoteki, limity w kinach i teatrach oraz komunikacji. Od dziś obowiązują zapowiadane przez ministra zdrowia obostrzenia. W rozporządzeniu są jednak pewne zmiany.

W lokalach gastronomicznych, barach, hotelach, obiektach sportowych, kulturalnych i sakralnych może być tylko 30 proc. limitu napełnienia obiektu. W kinach dodatkowo obowiązuje zakaz konsumpcji. Nie działają kluby i dyskoteki – ale będą mogły działać 31 grudnia i 1 stycznia, jednak grupa gości nie będzie mogła przekroczyć 100 osób. W komunikacji publicznej z kolei może być tylko 75 proc. pasażerów.

Osoby zaszczepione nadal nie są wliczane do limitu – i tu zaszła pewna zmiana. Ze względu na wątpliwości interpretacyjne co do tego, czy przedsiębiorca może żądać okazania dowodu szczepienia czy też nie – w rozporządzeniu napisano, że decyzja w tej sprawie należy do osoby chcącej skorzystać z usługi.

Kolejną zmianą jest fakt, że współdomownicy osoby chorującej na covid-19 będą mogli zostać zwolnieni z obowiązku kwarantanny, jeśli test wykaże, że nie są zakażeni. Osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen nadal jednak będą miały obowiązek wykonania testu na obecność koronawirusa co najmniej 24 godziny wcześniej.

Szkoły podstawowe i średnie od 20 grudnia przejdą na zdalne nauczanie, które ma potrwać do 9 stycznia, ale przedszkola i żłobki będą pracować normalnie. A od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli będą musieli się zaszczepić.

Minister Niedzielski podając listę ograniczeń wyraził nadzieję, że wydłużone ferie świąteczne pozwolą wrócić po nich do stacjonarnego nauczania.

Źródło: Onet