Koronawirus: Nadal bardzo dużo zgonów!

Adam Niedzielski, szpital tymczasowy na MTP fot. K. Adamska

Minister Adam Niedzielski podał dziś dane dotyczące zgonów z powodu koronawirusa, do których doszło ostatniej doby. Zmarło 709 osób. To nadal bardzo dużo, mimo spadkowego trendu zakażeń.

Jak powiedział minister, sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo poważna: oprócz wielu zgonów mamy też ponad 14 tys. nowych przypadków zakażeń. 709 zgonów to także mniej niż rekord czwartej fali, który padł 29 grudnia i wyniósł 794 chorych.

Adam Niedzielski poinformował też, że 75 proc. zgonów, czyli 500 osób, to były osoby niezaszczepione. natomiast wśród zaszczepionych ponad 70 proc. to były osoby obciążone wielochorobowością. Te statystyki, zdaniem ministra, pokazują lepiej niż cokolwiek innego, że warto się szczepić.

Czy jednak przy tak dużej liczbie zgonów nie powinniśmy się spodziewać zaostrzenia restrykcji? Minister powiedział, że zaostrzenie restrykcji może nastąpić w najbliższym czasie, bo niczego nie można wykluczyć, także pełnego lockdownu, jednak na razie mamy zbyt mało informacji o omikronie, by wiedzieć, jakie działania będą skuteczne.

Podobnie wygląda sytuacja w sprawie obowiązkowych szczepień. Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że powinny być wprowadzone między innymi dla nauczycieli i służb mundurowych, jednak rozmowy na ten temat z resortami edukacji, obrony i spraw wewnętrznych nadal trwają, bo ich szefowie nie do końca są przekonani do obowiązku szczepień, mimo że obecnie nie znamy niczego innego, co zapewniłoby stabilność funkcjonowania służb.

Źródło: Wirtualna Polska