Adam Niedzielski fot. Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus: Koniec stanu epidemii w Polsce! „Epidemia przechodzi w endemię”

Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię – powiedział minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Ale to nie koniec walki z koronawirusem.

– Chcę od razu powiedzieć, że nie znosimy epidemii – podkreślił minister. – Chcemy przez to przekazać, że nadal istnieje zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku.

Minister porównał sytuację do przełączenia czerwonego światła na sygnalizatorze na pomarańczowe – a więc z ocenami należy się jeszcze wstrzymać do jesieni i w tym czasie uważnie monitorować sytuację.

– Wrzesień będzie testem tego, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią – wyjaśnił.

Co oznacza stan zagrożenia epidemicznego? Że sytuacja epidemiczna w Polsce znacznie sie poprawiła, ale jeszcze nie jest na tyle dobra, by stwierdzić, że pandemii nie ma. Stan epidemiczny pozwala także zachować gotowość do szybkiego wprowadzenia zmian prawnych, gdyby się okazały konieczne.

Minister zaznaczył, że sytuacja rozwija się zgodnie z przewidywaniami resortu zdrowia, mamy stały spadek zakażeń i hospitalizacji, więc pandemia powoli staje się endemią (czyli stałym występowaniem zachorowań na danym obszarze, w tym przypadku Polski, utrzymującym się przez wiele lat na tym samym poziomie).

Monitoring sytuacji epidemiologicznej będzie nadal prowadzony, a liczba zakażeń z dziś wynosi 611. Minister określił dynamikę spadków z tygodnia na tydzień na -35 proc. w skali całego kraju, choć zastrzegł, że z powodu znacznie ograniczonego testowania na obecność koronawirusa nie można mieć pewności, czy liczba zgłoszonych nowych zakażeń to rzeczywiście wszystkie przypadki.

Przypomnijmy, że stan epidemii w Polsce trwał od 20 marca 2020 roku.