pobieranie wymazów, koronawirus fot. 12WBOT

Koronawirus: Kolejny rekord zakażeń! I zapowiedź skrócenia kwarantanny

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w Radiu Plus o kolejnym rekordzie – mamy 36 665 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 1300 przypadków omikronu. Zmarło 248 osób.

Jak podkreślił wiceminister, to nie tylko absolutny rekord od początku pandemii w Polsce. To także wzrost o 130 proc. tydzień do tygodnia: tylko w ciągu czterech dni liczba aktywnych zakażeń w Polsce wzrosła z 75 do 161 tys.! A przypomnijmy, że poprzedni rekord zakażeń padł 1 kwietnia 2021 roku i wyniósł 35 251 chorych.

Jednak rekord nie oznacza niestety końca wzrostów zakażeń. Według wiceministra Kraski w ciągu najbliższych dni zakażeń będzie nadal przybywać, tak samo jak przypadków zakażenia omikronem, który wkrótce będzie dominował w Polsce.

Wiceminister zapowiedział też skrócenie kwarantanny. O ile? To powie minister Adama Niedzielski w specjalnym komunikacie w tej sprawie. Resort chce też zwiększyć dostępność testowania, by było to możliwe w każdej aptece, zostanie też ograniczona możliwość udzielania teleporad. Nie wiadomo, czy uczniowie wrócą do szkół – obecnie mają ferie i decyzja zostanie podjęta po ich zakończeniu, na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej. Kluczowym wskaźnikiem będzie to, jak liczba zakażeń będzie się przekładała na liczbę hospitalizacji.

Ministerstwo obecnie ma trzy scenariusze rozwoju piątej fali pandemii – i ten scenariusz, z którym obecnie mamy do czynienia, jest bardzo niepokojący. „Sytuacja robi się trudna” – przyznał wiceminister.

Źródło: Onet