Koronawirus: będą nowe laboratoria, obiecał minister Niedzielski

Adam Niedzielski fot. KPRM
– Jesteśmy na takim etapie pandemii, w którym liczba nowych zachorowań znacząco spadła – powiedział dziś minister Niedzielski podczas konferencji prasowej w Olsztynie. Minister gościł tam z powodu projektu budowy sieci nowoczesnych laboratoriów – bo w Olsztynie takie już jest.

Minister podał na poparcie swojej tezy konkretne wyliczenia.
– Obecnie aby wykryć 250 zachorowań, wykonujemy ok. 50 tys. badań dziennie. Rok temu było to kilka tysięcy badań dziennie – podsumował.

Jednak to nie znaczy, że możemy się przestać bać koronawirusa. On nadal jest groźny, bo pojawiają się nowe mutacje, szczególnie groźne dla osób niezaszczepionych. W Polsce zidentyfikowano już 80 przypadków wariantu koronawirusa typu Delta. A ponieważ zbliżają się wakacje, czyli czas masowych wyjazdów do miejsc wypoczynkowych, szczególnie ważne jest, by jak najwięcej osób się zaszczepiło.

– Chcemy, aby w wakacje Polacy czuli się bezpiecznie – mówił wiceminister Waldemar Kraska. – Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw covid-19.

Jednak same szczepienia nie wystarczą. Minister zdrowia powiedział, że obecnie priorytetem dla resortu jest wybudowanie takich laboratoriów, by sekwencjonowanie genomu było w nich możliwe. Nowe laboratoria mają pozwolić na sekwencjonowanie tygodniowo kilku tysięcy próbek koronawirusa, a tylko to badanie pozwala stwierdzić, z jakim wariantem patogenu mamy do czynienia. Im szybciej się to stwierdzi – tym szybciej będzie można podjąć kroki zaradcze i będą one skuteczniejsze.

– Rząd zainwestuje 6,5 mln zł w rozbudowę sieci laboratoriów sanepidu – zapowiedział minister Niedzielski. – Dzięki temu będzie możliwe badanie wszystkich nowych przypadków zakażeń. W ciągu dwóch miesięcy będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń w Polsce, bez potrzeby wysyłania ich za granicę.

Ministerstwo zamierza też poprawić system przepływu informacji i ustanowić jednolite zasady badań. Bo chociaż inspekcja sanitarna wykonała ogromną pracę, by z niedoinwestowanej i niedocenianej jednostki dysponującej naprawdę ograniczonymi możliwościami ludzkimi i technicznymi stać się jednostką dającą znacznie większe gwarancje bezpieczeństwa. Minister nazwał to przeskokiem jakościowym i przejściem z „ery kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją”.