Koronawirus: 42 posłów apeluje o wprowadzenie obowiązkowych szczepień

Franciszek Sterczewski fot. L. Łada

Z inicjatywy posła Franka Sterczewskiego 42 posłów z różnych klubów wysłało interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi dla wszystkich, którzy mogą ją przyjąć.

Pod interpelacją mogli podpisać się wszyscy posłowi i posłanki IX kadencji Sejmu – ostatecznie interpelacja została podpisana przez 42 osoby: 18 z Koalicji Obywatelskiej, 21 z Lewicy, 2 z Polska 2050 oraz 1 z Koalicji Polskiej.

Oto treść interpelacji:

„Szanowny Panie Premierze,
pandemia wirusa SARS-CoV-2 trwa już dwa lata. Przez ten czas setki tysięcy osób straciły życie, a kolejne tysiące zdrowie. Jednak dzięki bezprecedensowej pracy naukowczyń i naukowców udało się stworzyć szczepionki przeciw COVID-19, które chronią przed hospitalizacją i śmiercią w wyniku tej choroby. Jako bezpieczne i dostępne szczepienie to powinno być obowiązkowe.

Wirus SARS-CoV-2 został wykryty w końcu 2019 roku, a już na początku roku 2020 dotarł do Europy i wkrótce później do Polski. Do dnia sporządzenia tej interpelacji w Polsce wykryto ponad 4 miliony 500 tysięcy zakażeń, a 104 tysiące osób zmarło. Są to oczywiście tylko dane oficjalne, eksperci i ekspertki przypominają, że wiele zakażeń jest niewykrywanych, a w konsekwencji nie są one ujmowane w statystykach. Zatem można śmiało założyć, że rzeczywistych ozdrowieńców i zmarłych w wyniku COVID-19 jest znacznie więcej. Każdy z nich zostawił za sobą pogrążoną w smutku rodzinę, każdy był czyimś bliskim.

Jednocześnie dane z wielu krajów, w tym Polski, pokazują, że przejście pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 znacząco zmniejsza szanse ciężkiego przebiegu choroby i spowodowanej nią śmierci. To istotne z wielu powodów. Przede wszystkim szczepienie po prostu ratuje życie. Ponadto niewydolny system ochrony zdrowia jest w stanie przyjąć ograniczoną liczbą pacjentów. Nawet po uruchomieniu szpitali tymczasowych i mobilizacji spowodowanej nadejściem trwającej 5. fali, według danych rządowych, Polska może zapewnić maksymalnie 60 tysięcy miejsc dla pacjentów i pacjentek chorych na COVID-19. A i tak stanie się to kosztem miejsc i opieki nad pacjentkami i pacjentami chorymi na inne choroby. Taki wycieńczający tryb pracy odbija się także na zdrowiu pracownic i pracowników zawodów medycznych.

Niestety obecnie w pełni zaszczepionych jest 21 milionów Polek i Polaków i liczba ta nie zmieniła się znacząco od lipca 2021 r. Dawkę przypominającą przyjęło zaledwie 8 milionów osób. Poziom wykrywanych dziennie zakażeń sięga obecnie kilkudziesięciu tysięcy. Zachęty i zalecenia szczepień są bezskuteczne. Konieczne jest zatem wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich obywatelek i obywateli w wieku umożliwiającym przyjęcie szczepionki (z wyjątkiem dla osób, które wykażą, że mają przeciwwskazania do szczepienia). Tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie celów szczepień, którymi zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia są zapewnienie maksymalnej ochrony przed zachorowaniem poszczególnym jednostkom oraz wyeliminowanie występowania w społeczeństwie COVID-19.

W związku z powyższym jako posłanki i posłowie na Sejm RP domagamy się:
1. Wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich obywatelek i obywateli w wieku umożliwiającym przyjęcie szczepionki (z wyjątkiem dla osób, które wykażą, że mają przeciwwskazania do szczepienia),
2. Wprowadzenia obowiązku okazania tzw. paszportu covidowego (dowodu szczepienia, ozdrowienia lub negatywnego testu w ciągu ostatnich 48 godzin) przed wejściem do lokali gastronomicznych, instytucji kultury oraz centrów handlowych.

Kierujemy również do Prezesa Rady Ministrów pytanie: czy obecnie prowadzone są prace nad wyżej wymienionymi rozwiązaniami, z kim te rozwiązania są konsultowane, a także – kiedy mogą zostać wcielone w życie?”.

Źródło: Biuro posła Franciszka Sterczewskiego

Podziel się:

Ostatnio dodane: