wesele fot. pexels pixabay

Kontrole w sklepach i rejestracja wesel. Z powodu koronawirusa

Takie działania zapowiedział dziś minister Łukasz Szumowski. Wszystko z powodu wzrostu zachorowań i nieprzestrzegania przez wiele osób obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Policja i inspektorzy sanepidu będą sprawdzać ich przestrzeganie.

Jak informuje Onet.pl, minister zapowiedział rozpoczęcie kontroli już w tym tygodni. Powodem są kolejne dobowe rekordy zakażeń – 1 sierpnia ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu doby – 658. Minister Szumowski z tego powodu przerwał urlop.

Inspektorzy i policja będą sprawdzać, czy wszyscy przestrzegają zasad zasłania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i w komunikacji publicznej – i wręczać mandaty tym, którzy zakazów nie przestrzegają. Kontrolowane będą także firmy, kopalnie i zakłady produkcyjne. Ci, którzy nie mogą nosić maseczek, mogą się zaopatrzyć w przyłbice.

Zmienią się także zasady organizacji wesel. Minister chce zaproponować obowiązek ich rejestracji oraz rejestracji listy gości, by było wiadomo, czy nie przekroczono dopuszczonej liczby osób obecnych na imprezie, czyli 150, i będzie to kontrolowane.

Jednak minister nie uważa, by ostatni wzrost zakażeń był drugą falą koronawirusa, którą epidemiolodzy zapowiadali na jesień. Jego zdaniem to nadal pierwsza fala, a wzrosty i spadki zachorowań będą się zdarzać – minister nazwał to “falowaniem”. Ostatni wzrost to, jego zdaniem, efekt imprez rodzinnych takich jak wesela, a także ognisk w dużych zakładach produkcyjnych, takich jak kopalnie oraz badań przesiewowych, jakie są ostatnio wykonywane. Jak skończą się badania przesiewowe, liczby spadną.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze