Kontrola inspektorów transportu drogowego na S5. “Zespół pojazdów miał przekroczone wszystkie parametry”

przekroczenie wszystkich parametrów fot. WITD

Przekroczone nie tylko wartości masowe, ale także wymiary zespołu pojazdów, którym przewożona była koparka gąsienicowa – a który skontrolowali funkcjonariusze Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na trasie S5 w Poznaniu.

Kontrola odbyła się 10 sierpnia na wschodniej obwodnicy Poznania – na drodze ekspresowej S5. Inspektorzy WITD z Gniezna zatrzymali zespół pojazdów krajowego przewoźnika, który przewoził koparkę na gąsienicach z Łubowa do Pobiedzisk.
“Inspektorzy po dokonaniu pomiarów stwierdzili, że zespół pojazdów miał przekroczone wszystkie parametry” – informuje WITD. – “Dopuszczalna masa całkowita była za duża o 4,8 t przy nakazanych 40,0 t, nacisk pojedynczej osi napędowej w ciągniku siodłowym przekroczył dozwoloną wartość 11,5 t o 0,95 t, a dopuszczalny nacisk grupy osi składającej się z trzech osi nienapędowych naczepy zamiast 24,0 t wykazał 24,8 t. Z kolei długość nie zgadzała się z przepisowymi 16,50 m o 0,1 m, szerokość zespołu pojazdów była o 0,5 m poza normą wynoszącą 2,55 m, a prawidłowa wysokość 4,0 m o 0,3 m była za duża”.

Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne – grozi mu kara w wysokości 10.000 zł. Inspektorzy ujawnili też nieprawidłowe i niewystarczające zabezpieczenie ładunku: odciągi łańcuchowe miały nieczytelne tabliczki lub nie miały ich w ogóle, a haki były bez zapadek.

Inspektorzy nakazali poprawne zabezpieczenie ładunku – na punkt kontrolny zostały przywiezione nowe odciągi łańcuchowe, już zgodne z normą, a kierowca usunął ujawnione naruszenia przez przeładunek koparki na inny podstawiony zespół pojazdów.

Źródło: WITD

Podziel się: