Konkurs dyrektora Teatru Polskiego. Czy obecny dyrektor wystartuje?

Krzysztof Krawczyk pożegnanie w Poznaniu Teatr Polski 10 kwietnia fot. Sławek Wąchała

Prezydent Jacek Jaśkowiak nie zamierza przedłużyć kończącej się kadencji obecnej dyrekcji Teatru Polskiego w Poznaniu. Jest zdania, że warto ogłosić kolejny konkurs, bo miejsce teatru w życiu kulturalnym miasta ulega zmianie.

Dyrektorski duet Marcina Kowalskiego i jego zastępcy Macieja Nowaka zarządza Teatrem Polskim od 2015 roku – czyli zbliża się koniec drugiej kadencji. Jak powiedział Radiu Poznań Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury UMP, zdaniem prezydenta Jaśkowiaka to dobry moment, by ponownie zadać sobie pytanie, jakie miejsce zajmuje ten teatr w przestrzeni miasta.

Jak wyjaśnił wicedyrektor, prezydent chce, by Teatr Polski był lubiany i popularny wśród poznaniaków, ale jednocześnie by kształtował ich gust teatralny. Przeprowadzenie konkursu daje możliwość zapoznania się z wieloma nowymi koncepcjami na prowadzenie teatru, widzenia jego roli w mieście, a to z kolei pozwoli na wybór koncepcji najlepszej dla miasta i dla jego mieszkańców.

Jest to tym istotniejsze, że dla kultury nadchodzą ciężkie czasy. Budżet miasta w najbliższych latach zapowiada się jako trudny i taki, w którym pieniędzy na kulturę będzie znacznie mniej. A to oznacza konieczność zmian nie tylko w repertuarze czy organizacji teatru, lecz i w całym widzeniu sztuki teatralnej w mieście.

Nie chodzi tu więc o nieufność wobec obecnej dyrekcji czy też negatywną ocenę jej dokonań, ale o pozwolenie na szersze otwarcie teatru. Zresztą prezydent bardzo zachęca dyrektora Kowalskiego, by wystartował w konkursie.

Podziel się: