zatrzymany fot. policja

Konin: Złodzieje kościelnej skarbonki

Policjanci z Koła zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukradli z kościoła drewnianą skrzynkę z pieniędzmi. Sprawcy byli już wcześniej wielokrotnie notowani m.in. za kradzieże sklepowe.

23 lutego przed godziną 11.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kole został telefonicznie powiadomiony przez księdza świątyni w Osieku Wielkim o kradzieży z kościoła puszki z datkami. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol policji. Z uzyskanych informacji wynikało, że złodzieje uciekli w kierunku miejscowego cmentarza, dlatego też funkcjonariusze od razu udali się w tamten rejon. Gdy dojechali na miejsce, zauważyli dwie podejrzane osoby, które na ich widok zaczęły uciekać. Policjanci dogonili uciekinierów i okazało się, że to własnie są poszukiwani złodzieje kościelnej skarbonki – dwaj zatrzymani mężczyźni mieli przy sobie pieniądze, które wyjęli wcześniej ze skradzionej w kościele skrzynki.

Policjanci ustalili, że sprawcy po zakończonej mszy świętej weszli do kościoła i wynieśli z niego znajdującą się przy wejściu głównym, drewnianą skrzynkę z datkami. Po oddaleniu się kilkadziesiąt metrów od świątyni, otworzyli puszkę i zabrali z niej wszystkie pieniądze.

Podejrzani mężczyźni to mieszkańcy Koła i gminy Koło w wieku 23 i 21 lat. W chwili zatrzymani obaj byli pijani. Badania stanu trzeźwości wykazały u nich około dwa promile alkoholu. Gdy wytrzeźwieli – usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Przyznali się do kradzieży – wyjaśnili, że zabrakło im środków na alkohol. Za popełnione przestępstwo grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.