Konin: Wąż połyka żabę. Niezwykły film Nadleśnictwa Grodziec

Zaskroniec fot. PN Puszcza Białowieska pixabay

„Ten film zawiera drastyczne sceny dla widzów o mocnych nerwach. Wynik konfrontacji pozostawiamy Waszej wyobraźni” – napisało Nadleśnictwo Grodziec, publikując film przedstawiający zaskrońca, który upolował żabę wodną. I zamierza ją zjeść.

Autorem filmu jest Cezary Piasecki, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec. To jemu podczas wędrówek po lesie udało się sfilmować zmagania zaskrońca i żaby.
„Rzeczywiście unikalne ujęcia zaskrońca i żaby wodnej w śmiertelnej walce wymagają sporych zdolności obserwacyjnych i spędzania dużej ilości czasu spędzanego w terenie” – podsumowuje Nadleśnictwo Grodziec.

Zaskroniec to niejadowity wąż, co nie oznacza, że nie jest groźny, jak wyjaśniają pracownicy nadleśnictwa. Poluje na płazy, w tym także ropuchy, których skóra zawiera toksyczne substancje, a także ryby oraz drobne ssaki. Drastyczność jego metody polowania polega na tym, że nie uśmierca ofiar przed połknięciem, co widać na filmie. Ale warto dodać, że młode zaskrońce z kolei padają ofiarą płazów. I tak łańcuch pokarmowy zatacza koło.

https://www.facebook.com/GrodziecNadlesnictwo/videos/588854718941995/

Samice zaskrońca osiągają nawet 1,5 m długości, choć znajdowano nawet dłuższe, a samce około 1 m. Gdy są atakowane, udają nieżywe i wydzielają żółtą ciecz o nieprzyjemnym zapachu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: