MIŁKOWICE 1fot. WUW

Konin: Prawie milion złotych na remont kościołów

Prawie milion złotych otrzymają łącznie dwie parafie w Wielkopolsce na remont kościołów z Programu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niedawno 700 tysięcy złotych z tego samego źródła trafiło do poznańskiego klasztoru ojców franciszkanów.

– To kolejne rządowe środki, które przeznaczamy na remonty ważnych dla naszej kultury obiektów. Tym razem blisko milion złotych zostanie skierowane do parafii w Osieku Wielkim w powiecie kolskim i Miłkowic w powiecie tureckim. Jestem przekonany, że ta finansowa pomoc pozwoli tym obiektom odzyskać dawny blask – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

420 tys. zł otrzyma parafia rzymskokatolicka p.w. św. Bartłomieja w Osieku Wielkim w powiecie kolskim. Powstanie tego kościoła szacuje się na 1890 rok, a przewidziany zakres prac to między innymi remont ceglanych elewacji i dachów wraz z wymianą pokryć dachowych, rynien, rur spustowych i obróbek blacharskich. Poddane renowacji zostaną ślusarka okienna i drzwiowa oraz pojawią się nowe schody przed wejściem w elewacji frontowej – zachodniej – oraz przed wejściami bocznymi w elewacji bocznej północnej. Wykonana zostanie także izolacja przeciwwilgociowa murów. Prace obejmą również wykonanie kanalizacji deszczowej i odgromowej na dachach.

Z kolei 540 tys. zł otrzymała parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach w powiecie tureckim. W tym kościele w latach 2016-2019 wykonano już remont elewacji frontowej (południowej) oraz części zachodniej i wschodniej. Ponadto prace związane były z remontem wieży, dachów kościoła oraz wejściem i schodami na wieżę. W 2020 roku wyremontowane zostaną części elewacji zachodniej i wschodniej oraz prezbiterialnej (północnej). W ramach prac wykonany zostanie także system odprowadzenia wód opadowych.

WUW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze