pożar lasu fot. OSP Chorzeń

Konin: Pożar w Puszczy Bieniszewskiej. Kolejne podpalenie?

11 zastępów straży pożarnej przez 6 godzin gasiło wczoraj pożar Puszczy Bieniszewskiej, w okolicach Daninowa i Głodowa. – To kolejna seria podpaleń w powiecie konińskim i totalna bezradność organów ściągania – komentują strażacy z OSP Golina.

Strażacy informują o tym, że w podkonińskich lasach grasuje podpalacz, praktycznie od początku roku. Tylko w kwietniu w lasach w powiecie konińskim doszło do kilkudziesięciu pożarów. Zdaniem strażaków większość, o ile nie wszystkie, to były podpalenia.

Ze strażakami zgadzają się władze Nadleśnictwa Konin – jak informuje „Przegląd Koniński”, nadleśnictwo wyznaczyło nagrodę w wysokości 5 tys. zł za informacje mogące pomóc w schwytaniu sprawcy. Bo tym razem spłonął nie tylko fragment Puszczy Bieniszewskiej, ale także ułożone w pryzmy drzewa po wycince. Pożar objął obszar około 400 metrów kwadratowych i gasiło go 11 jednostek straży pożarnej: JRG 1 i 2 w Koninie, a także OSP Chorzeń, OSP Ślesin, OSP Kazimierz Biskupi, OSP Przyjma, OSP Dobrosołowo, OSP Rosocha oraz OSP Tokarki.

Strażakom udało się po raz kolejny ugasić pożar, jednak środowisko poniosło ogromne straty – miedzy innymi spłonął młodnik dębowy i 42 ary lasu. Wyjaśnieniem przyczyn powstania ognia zajmuje się policja. Jednak i leśnicy, i strażacy są pewni, że to było podpalenie.

el