Konin: Nie będzie bezpłatnych przejazdów dla młodzieży

autobus miejski fot. UM Konin

Podwyżki cen biletów miejskiej komunikacji i likwidacja bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jeśli radni zaakceptują ten pomysł konińskiego magistratu, to obie zmiany będą obowiązywać od nowego roku.

Zgodnie z propozycją przedstawionym radnym podczas wspólnego posiedzenia dwóch komisji: finansów i infrastruktury, od stycznia koninianie za bilet jednoprzejazdowy normalny kosztujący 2,80 zł mieliby zapłacić złotówkę więcej. Bilet ulgowy kosztowałby 1,90 zł, a więc byłby droższy o 50 gr. Najpopularniejszy bilet miesięczny na wszystkie linie zdrożałby o 20 zł – z 70 zł do 90 zł, natomiast ulgowy z 35 zł na 45 zł. Zawieszone zostałyby także bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jak tłumaczy koniński magistrat, ceny biletów komunikacji nie zmieniały się od 9 lat, tymczasem koszty utrzymania taboru autobusów, ceny paliwa i energii elektrycznej cały czas idą w górę. Rezygnacja z bezpłatnych przejazdów dla młodzieży jest z kolei spowodowana tym, że od ich wprowadzenia wpływy z biletów rocznie spadły o 1 mln zł. Natomiast w przypadku uczniów szkół podstawowych sprzedaż spadła o 80 tys. zł rocznie.

Radny Marek Waszkowiak zwrócił uwagę, że na początku kadencji miasto zapowiedziało zmierzanie do bezpłatnej komunikacji, a w roku 2019 obniżyło ceny biletów jednorazowych oraz sieciowych i zwiększyło grupę objętą bezpłatną komunikacją. Teraz nie powinno od tego planu odchodzić. Jednak zdaniem Pawła Adamowa, zastępcy prezydenta Konina, trzeba brać pod uwagę fakt, że sytuacja ekonomiczna miasta zmieniła się od tego czasu i jest na tyle trudna, że miasta nie stać na takie usługi. Dzięki likwidacji bezpłatnych przejazdów i podwyżkom miasto zyska 2, 2,5 mln zł rocznie, które pozwolą załatać mu dziurę budżetową. A w lepszych czasach do bezpłatnych przejazdów będzie można wrócić.

Czy wszystkich radnych przekonają argumenty zastępcy prezydenta – okaże się podczas głosowania na sesji 27 października.

Źródło: LM.pl

Podziel się: