czwartek, 28 marca, 2024

Koniec pandemii koronawirusa. A co z Polską?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 5 maja 2023 roku ogłosiła koniec pandemii koronawirusa, a dokładnie wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę covid-19. W Polsce stan epidemii został zniesiony w maju ubiegłego roku, ale nadal obowiązuje zagrożenie epidemiczne.

WHO ogłosiło decyzję o zakończeniu pandemii 5 maja 2023 r. na swoim profilu społecznościowym.
“Z wielką nadzieją ogłaszam, że globalny stan zagrożenia spowodowany COVID-19 dobiegł końca” — podał Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. – “Wczoraj Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych spotkał się po raz 15. i zalecił mi ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Przyjąłem tę radę”.

Choroba nadal jest groźna – jak przypomina portal Onet, tylko w dzień ogłoszenia zakończenia pandemii i tylko w Polsce odnotowano 251 zakażeń i dwa zgony. Według danych WHO w ubiegłym tygodniu na świecie covid-19 zabijał co 3 minuty – a to tylko te dane, które dotarły do WHO, trzeba więc zachować czujność i śledzić zachorowania. W Polsce zniesiono stan epidemii 16 maja 2022 roku, ale nadal obowiązuje w naszym kraju stan zagrożenia epidemicznego – i tak ma być do 1 lipca tego roku.

Przypomnijmy, że pandemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się w grudniu 2019 roku – wtedy na targu w chińskim Wuhan wykryto pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem. W Polsce pierwszy przypadek odnotowano 4 marca 2020 roku w miejscowości Cybinka w województwie lubuskim.

16 marca w kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego: wstrzymano międzynarodowe połączenia lotnicze, zaczęło obowiązywać zasłanianie ust i nosa, utrzymywania dystansu społecznego, a w komunikacji publicznej oraz sklepach pojawiły się pojemniki z płynami odkażającymi. Później wprowadzono twardy lockdown, zamknięto większość sklepów i lokale gastronomiczne, zakazano zgromadzeń. Pracownicy musieli się przenieść na pracę zdalną, tak samo jak uczniowie i studenci. Zamknięto nawet lasy i parki, a wychodzenie z domu bez uzasadnionej przyczyny było zakazane.

Praktycznie od razu zaczęły się prace nad szczepionką i już w grudniu 2020 roku były gotowe pierwsze preparaty. Według danych serwisu Our World in Data, które podaje Onet, 70 proc. ludności na świecie przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw covid-19, a w Unii Europejskiej to 73 proc.

Na całym świecie od początku pandemii odnotowano 687 600 968 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 660 033 965 pacjentów, natomiast 6 869 839 osób zmarło. Nie są to pełne dane: wiele krajów w pewnym momencie przestało raportować zakażenia i zgony, a także wykonywać testy wykrywające koronawirusa. Dlatego te statystyki to tylko część przypadków.

Strona głównaWiadomości z PolskiKoniec pandemii koronawirusa. A co z Polską?