Koniec dużego remontu w Poznaniu. Tramwaje i autobusy wracają na stałe trasy!

Głogowska remont fot. MPK

4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn – i na swoje stałe trasy. Remont ponad 1,5-kilometrowego odcinka torowiska na Głogowskiej między ulicami Hetmańską a Ściegiennego dobiega końca.

Jak informuje MPK Poznań, torowisko na tym odcinku Głogowskiej nie było remontowane od ponad 20 lat – w tym czasie przeprowadzano tylko bieżące prace utrzymaniowe, które pozwalały na zachowanie ruchu tramwajowego. Trwający remont, który ma się zakończyć do 4 września, ma zwiększyć komfort pasażerów i poprawić bezpieczeństwo na tej trasie: wymieniono szyny i wykonano nową zabudowę torowiska, a roboty były prowadzone na istniejącej płycie podtorowej, z wykorzystaniem już istniejących mocowań punktowych. Dodatkowo wymieniono też między innymi rozjazd wjazdowy na Zajezdnię Głogowską (od strony pętli Górczyn), zwrotnice – wraz z napędami i systemem ogrzewania – na węźle Głogowska/Hetmańska (od strony Górczyna) oraz krawędzie peronowe na przystankach Sielska (w kierunku Mostu Dworcowego) oraz Krauthofera (w obu kierunkach).

– Od prawie dziesięciu lat konsekwentnie inwestujemy w poprawę jakości infrastruktury tramwajowej, zarówno torowisk jak i trakcji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Przez ten czas nakłady na te prace wzrosły prawie dziesięciokrotnie. Jeszcze w 2014 roku były to niecałe 3 miliony złotych, a w ostatnich zbliżyliśmy się do 30 milionów rocznie.

Zakończenie remontu oznacza, że 4 września linie nr 5, 8, 14 i autobus 179 wrócą na swoje stałe trasy. Nie będzie już za to kursował autobus za tramwaj – T5.

Linia nr 5
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Zamenhofa – Rondo Starołęka – Hetmańska – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 8
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Warszawska – MIŁOSTOWO

Linia nr 14
JANA III SOBIESKIEGO – PST – dolne PST – Dworzec Zachodni PST – Głogowska – GÓRCZYN PKM

Linia nr 179
DĘBIEC PKM – Opolska – Jesionowa – Górecka – Drużynowa – Dmowskiego – Hetmańska – Arciszewskiego – Ściegiennego – Promienista – Mrągowska – KACZA

Ponadto na swoje stałe trasy w obu kierunkach – przez ul. Głogowską – powrócą linie nocne nr 213 i 223.

Linie nr 213 i 223
DĘBIEC PKM / KACZA -… – Zgoda – Głogowska – Roosevelta -… – MOGILEŃSKA / ZIELINIEC

Warto dodać, że od 4 września tramwaje w dni robocze będą kursowały podczas komunikacyjnego szczytu co 10 minut w godzinach od 6.30 do 9.00 i od 13.30 do 19.00, a poza nim – od 9.00 do 13.30 – co 15 minut. Na głównych liniach autobusowych w dni robocze autobusy będą kursowały co 15 minut (przez cały dzień). Do swej zasadniczej częstotliwości sprzed okresu wakacyjnego wróci linia nr 145, pozostanie też wzmacniająca komunikację pomiędzy północą Poznania a centrum dodatkowa tramwajowa linia nr 99, co oznacza, że na odcinku pętla Piątkowska – most Teatralny będą kursować dwie linie tramwajowe, 11 i 99.

Linia nr 99
PIĄTKOWSKA – Wołyńska – Małopolska – Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Fredry – Mielżyńskiego – PL. WIELKOPOLSKI

Podziel się: