Konferencja o nowoczesnej chirurgii. I pokazy na żywo z całej Europy

PCSS fot. PCSS FB

Prawie 20 operacji laryngologicznych z całej Europy można było oglądać na żywo dzięki sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Odbyła się już po raz ósmy w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Wideokonferencja jest adresowana do lekarzy chirurgów. Wzięli w niej udział specjaliści z z Hiszpanii, Włoch, Francji, Luksemburga, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także z Polski. Podczas łączeń ze wszystkimi klinikami na żywo każdy z laryngologów uczestniczących w wideokonferencji wykonał operację laryngologiczną, między innymi raka krtani, łagodnej patologii krtani, rozwarstwienia szyi czy innych. Jednego dnia można było zobaczyć prawie 20 takich operacji.

Miasto Poznań po raz kolejny jest współorganizatorem wideokonferencji.
– Jesteśmy dumni, że jako miasto możemy po raz kolejny być częścią tak ważnego wydarzenia – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Nowoczesne technologie nie tylko ułatwiają pracę lekarzom, ale przede wszystkim pomagają pacjentom. Dlatego w Poznaniu inwestujemy w nowoczesne wyposażenie ośrodków medycznych i jesteśmy otwarci na wszelkie działania, które przyczyniają się do poprawy zdrowia poznanianek i poznaniaków.

Organizatorami sesji były Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – to dzięki niemu kliniki, biorące udział w wydarzeniu, były ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej medVC, która pozwala na transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD).

Ta technologia umożliwiła wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym, a także stały kontakt chirurgów z klinik, którzy mogli też wymieniać się uwagami oraz przekazywać sobie wiedzę. Sesję można było także oglądać na Platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, której operatorem jest PCSS.

Źródło: UMP

Podziel się: