Kometa C2020 F3 NEOWISE fot. Łukasz Piasecki / Simple Photo
Jest widoczna na niebie od kilku dni i na tyle jasna, że można ją obserwować gołym okiem, zwłaszcza gdy niebo jest bezchmurne. Mowa o komecie Neowise.

Warto wiedzieć, że została odkryta 27 marca 2020 roku przez teleskop Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE). Widać ją w wielu miejscach, ale akurat teraz, miedzy 8 a 12 lipca, była bardzo dobrze widoczna właśnie na polskim niebie i nawet bez posiadania specjalnie wymyślnego sprzętu można było zrobić jej bardzo widowiskowe zdjęcia.

Obserwatorów jest co niemiara, jednak warto wiedzieć, że obserwowanie przelotu komety wiąże się z pewnym ryzykiem. Tak przynajmniej wierzyli nasi przodkowie. W starożytności wierzono na przykład, że komety wieszczą nieszczęście i że bogowie w ten sposób dają znak ludzkości, że nie są z niej zadowoleni, w związku z tym ludzie mogą się spodziewać serii nieszczęść, nieurodzajów lub wojen, a czasami wszystkich tych rzeczy na raz.

Opcja, że przelot komety zwiastuje nie nieszczęście, ale przełomowe, ważne wydarzenie, wbrew pozorom wcale nie jest o wiele bardziej optymistyczna. Bo przecież wiele – o ile nie większość – ważnych i przełomowych dla świata wydarzeń nie było szczęśliwych…

el