Kolejne wzmocnienie Warty Poznań. “Zna nasz kraj i specyfikę ligi”

Fot. Klaudia Berda

Bogdan Tiru, 29-letni środkowy obrońca, który reprezentował Rumunię dwukrotnie, dołączył do drużyny Warty Poznań. Zawodnik ten podpisał kontrakt na okres do czerwca 2024 roku, z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Przeniósł się on na stałe do “Zielonych” z klubu CFR Cluj.

Gracz, który wychował się w Akademii Piłkarskiej Gheorghe Hagiego, jest znanym zawodnikiem dla fanów PKO Bank Polski Ekstraklasy ze względu na swoje występy w drużynie Jagiellonii Białystok. Był członkiem tej drużyny od 2020 roku do początku 2023 roku. W tym okresie rozegrał 76 meczów ligowych i zdobył w nich 3 bramki. Przez ostatnie 7 miesięcy piłkarz reprezentował barwy CFR Cluj.

– Nie było tajemnicą, że szukaliśmy środkowego obrońcy, który będzie gotowy do podjęcia rywalizacji o miejsce w składzie. Zdecydowaliśmy się na Bogdana Tiru. To piłkarz z odpowiednim doświadczeniem, a nie bez znaczenia był też fakt, że zna nasz kraj i specyfikę ligi. Często grał już w ustawieniu z trójką obrońców, co okazało się decydujące – mówi Tomasz Pasieczny, pełniący obowiązki dyrektora sportowego Warty Poznań.

– Przede wszystkim bardzo się cieszę, że zostałem zawodnikiem w Warcie Poznań. Jestem podekscytowany tym, że wracam do Polski i będę znów mógł występować w Ekstraklasie. Mam stąd dobre wspomnienia i gdy pojawiła się oferta z Warty, to długo się nie zastanawiałem. Z czasów gry w Jagiellonii zapamiętałem, że mecze przeciwko Warcie Poznań zawsze były trudne zacięte i dlatego spodobała mi się perspektywa dołączenia do zespołu – mówi Bogdan Tiru. – Uważam, że jestem w stanie dać drużynie pewność siebie i doświadczenie zdobyte w wielu meczach w lidze rumuńskiej, w polskiej Ekstraklasie i rozgrywkach europejskich. Wiem, że Warta dobrze zaczęła sezon, jest w środku tabeli i z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość.

Ten 29-letni piłkarz przez większość swojej kariery grał dla klubu Viitorul, który obecnie nosi nazwę Farul Konstanca. Reprezentował ten klub aż 176 razy i zdobył 9 goli. W 2017 roku został mistrzem kraju, a w kolejnym sezonie sięgnął po Puchar Rumunii. Oprócz tego, miał także okazję grać dla innej drużyny w swoim kraju – FC Voluntari. Nowy zawodnik zespołu “Zielonych” ma udane doświadczenie na arenie międzynarodowej. Zadebiutował w reprezentacji Rumunii w 2016 roku i od tego czasu wystąpił w dwóch meczach. Przed debiutem w seniorskiej drużynie narodowej, reprezentował kraj 28 razy w kadrach młodzieżowych. W tych meczach zdobył również 2 gole jako kapitan drużyny narodowej do lat 21.

Bogdan Tiru został zawodnikiem Warty Poznań do czerwca 2024 roku w klubie, z opcją przedłużenia współpracy o kolejny sezon. Wcześniej poznański klub osiągnął porozumienie z CFR Cluj w sprawie stałego transferu. Transakcję przeprowadzono w poniedziałek wieczorem, ostatniego dnia okna transferowego.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: