Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kolejne ułatwienia dla seniorów

Pakiet Poznań Viva Senior rozrasta się w błyskawicznym tempie. W 2019 roku pojawią się w nim kolejne ułatwienia dla starszych poznaniaków: wśród nich m.in. bezpłatne mycie okien oraz podstawowe usługi fryzjerskie.

po raz kolejny wyznacza trendy w polityce senioralnej i rozszerza pakiet bezpłatnych usług dla starszych mieszkańców miasta. W planach jest cały szereg nowatorskich rozwiązań, które mają wejść w życie już w najbliższych miesiącach.

– Działamy w pełnej współpracy z seniorami – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Wszystkie projekty są konsultowane z Miejską Radą Seniorów, a wiele propozycji to pomysły samych poznaniaków. Seniorzy najlepiej wiedzą, czego potrzebują. Naszym zadaniem jest wsłuchać się w ich głos i w miarę możliwości ułatwić im codzienne życie.

Jak większość usług w pakiecie, także i te najnowsze zostały zaproponowane przez samych seniorów. Wśród planowanych projektów są dwa związane z opieką nad grobami bliskich. To m.in. “Riksza dla seniorów” oraz pomoc w sprzątaniu nagrobków. Dzięki nim seniorzy, których bliscy leżą na komunalnym cmentarzu, będą mogli poruszać się po tej nekropolii rikszą, a starsi poznaniacy będą mogli 1-2 razy w roku skorzystać z bezpłatnego czyszczenia nagrobków. Szczegóły obu projektów są jeszcze dopracowywane.

Inne planowane nowości to bezpłatne podstawowe usługi fryzjerskie takie jak obcięcie czy uczesanie włosów oraz bezpłatne mycie okien – projekty mają być dostępne dla sędziwych poznaniaków.

Jednym z nowych pomysłów jest też zwiększenie liczby urzędowych spraw, które seniorzy mogą załatwić przez telefon, nie fatygując się do siedziby urzędu. Szczegóły projektu będą znane w pierwszym półroczu przyszłego roku. W 2019 planowane jest rozpoczęcie pilotażowego programu aktywizacji starszych poznaniaków, dzięki któremu seniorzy zyskają dostęp m.in. do bibliotek cyfrowych i teleopieki.

Poznań przyjazny starzeniu

Pakiet Poznań Viva Senior to zestaw usług dla starszych poznaniaków. Są wśród nich projekty takie jak “Złota Rączka dla seniora” – czyli bezpłatne drobne naprawy w mieszkaniach, “Taksówka dla seniora” – czyli darmowe dojazdy do przychodni czy urzędu, “Pudełko życia”, które zwiększa bezpieczeństwo seniorów czy “Poznańska Złota Karta”, zapewniająca cały katalog zniżek dla starszych poznaniaków.

Tegorocznymi nowościami są projekty takie jak “Książka dla Seniora” – czyli bezpłatny dowóz książek i audiobooków ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, “Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego” – dzięki której seniorzy mogą za darmo skorzystać ze specjalistycznego sprzętu czy “Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów” – darmowe usługi podologiczne.

Poznańscy seniorzy mogą też skorzystać z przygotowanej specjalnie dla nich opaski medycznej, otrzymać granty na dostosowanie mieszkania do potrzeb osób starszych oraz skrócić kolejkę oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy.

W Poznaniu aktywnie działa Miejska Rada Seniorów, a pomysły starszych poznaniaków realizuje Centrum Inicjatyw Senioralnych. W październiku 2017 roku rada miasta przyjęła program “Polityka Senioralna Miasta Poznania na lata 2017-2021”, który wskazuje działania, zadania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańKolejne ułatwienia dla seniorów