piątek, 23 lutego, 2024

Kolejne oszustwo w Wielkopolsce. Policja ostrzega!

W ostatnim czasie doszło do kolejnego przypadku oszustwa internetowego, w którym sprawca podający się za lekarza z Syrii wyłudził od kobiety z Gniezna kwotę 14 000 złotych. Policja apeluje o ostrożność przy zawieraniu znajomości online i ostrzega przed wysyłaniem pieniędzy nieznajomym.

Sprytni oszuści wciąż znajdują nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy od naiwnych ofiar. W Gnieźnie 66-letnia kobieta padła ofiarą mężczyzny, który pod fałszywą tożsamością lekarza na misji w Syrii, zyskał jej zaufanie. Przestępca przekonywał, że chce odwiedzić kobietę w Polsce, ale potrzebuje wsparcia finansowego. Po miesiącu korespondencji, ofiara przelała mu na podany rachunek bankowy sumę 14 000 złotych w czterech transzach.

Metoda działania tego rodzaju oszustów jest dobrze znana – polega na manipulacji emocjami i przedstawianiu się jako osoba o wysokim statusie społecznym, tutaj jako lekarz misji humanitarnej. Przestępcy często proszą o przekazanie pieniędzy na bilet lotniczy, leczenie lub inne rzekomo pilne potrzeby.

Policjanci apelują do obywateli, aby byli czujni i nie przekazywali środków finansowych osobom poznanym w internecie. Przypominają również, że oszustwo może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi dla sprawców, w tym karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Policja prowadzi intensywne działania w celu zidentyfikowania i zatrzymania oszusta.

Źródło: policja.pl
Strona głównaGnieznoKolejne oszustwo w Wielkopolsce. Policja ostrzega!