Kolejne oszustwo w Wielkopolsce. Kobieta straciła ogromne pieniądze

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Chodzieska policja odnotowała kolejne przypadki oszustw “na amerykańskiego żołnierza”. W jednym z nich kobieta przekazała na wskazane konto ponad 80 tys. zł! Policjanci apelują, by zachować rozsądek w takich sytuacjach i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

Wszystko zaczęło się od znajomości przez internet – 48-letnia kobieta na jednym z serwisów społecznościowych została zaproszona do znajomych przez osobę podającą się za amerykańskiego żołnierza mieszkającego na Florydzie, rozwiedzionego i z dwójką dzieci. Nowy znajomy umiejętnie budował relację z kobietą, przesyłając jej różne zdjęcia, pisząc wiadomości i starając się, by ich relacja była coraz bliższa.
– Kiedy ów żołnierz po pewnym czasie zdobywa zaufanie kobiety, oświadcza jej, że przyjedzie do Polski, jak tylko będzie mógł, tymczasem wysyła jej paczkę, a w niej między innymi pieniądze, jakie zarobił w służbie – opowiada st. asp. Karolina Smardz-Dymek, oficer prasowa KPP w Chodzieży. – Niestety, paczka nie dociera z uwagi na zatrzymanie jej przez służby na lotnisku, co wiąże się z koniecznością wpłaty określonej kwoty pieniędzy na wskazane konto. Naiwna kobieta summa summarum wykonuje kilka operacji finansowych, bowiem rzekomych problemów z paczką było co niemiara – i tym samym traci blisko 84 tysiące złotych.

Kobieta, gdy zorientowała się, że została oszukana, zgłosiła sprawę policji, a chodziescy funkcjonariusze rozpoczęli śledztwo w tej sprawie. Przy tej okazji apelują do wszystkich o rozwagę podczas nawiązywania znajomości przez internet i stosowania zasady ograniczonego zaufania wobec wirtualnych znajomych.

– Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne socjotechniki, by wzbudzić nasze zaufanie, a następnie nas okraść z naszych oszczędności – ostrzega Karolina Smardz-Dymek.- Nawet historia na tzw. żołnierza amerykańskiego ma kilka wersji. Zazwyczaj jednak jest tak, że oszust chce zdobyć nasze zaufanie, by później to wykorzystać i pozbawić nas oszczędności. Kiedy ofiara prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez oszczędności. Apelujemy, by nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, nie działać pod presją czasu, nie przekazywać/przelewać pieniędzy nieznanym osobom.

Źródło: KPP Chodzież

Podziel się: