Kolejne oszustwo „na policjanta”. Sprawcy zatrzymani na gorącym uczynku

Policja fot. ilustracyjne Sławek Wąchała

Dwie osoby zostały zatrzymane za oszustwo starszej kobiety metodą „na policjanta”. Starsza pani przekazała im 50 tysięcy złotych. Policjantom udało się nie tylko zatrzymać oszustów, ale i odzyskać gotówkę.

25 stycznia policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby dokładnie w chwili, gdy odbierały gotówkę pochodzącej z przestępstwa. Starsza pani, przekonana, że pomaga policji, wyrzuciła pieniądze przez okno.

Modus operandi oszustów działających metodą „na policjanta” jest zawsze bardzo podobny. Do starszej kobiety mieszkającej w rejonie poznańskiego Nowego Miasta zadzwonił mężczyzna – Andrzej Sokołowski, podający się za funkcjonariusza policji. W rozmowie telefonicznej oświadczył, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy groźnych przestępców, dokonujących kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Dodał, że środki zgromadzone na rachunku bankowym rozmówczyni są również zagrożone. Polecił, aby kobieta pojechała do placówki i szybko je wypłaciła, zanim zrobią to przestępcy.

Niczego nieświadoma 78-latka zawierzyła mężczyźnie. Zamówiła taksówkę, pojechała do banku, zlikwidowała lokatę i wróciła do domu z gotówką. Następnie, zgodnie z poleceniem oszusta, spakowała je w reklamówkę i wyrzuciła przez okno.

Na szczęście oszczędności życia starszej pani odzyskali kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. To oni – policjanci z grupy zajmującej się zwalczaniem przestępców działających na szkodę seniorów – operacyjnie ustalili okoliczności usiłowania kolejnego przestępstwa i udaremnili sprawcom uzyskanie sporej gotówki. Funkcjonariusze we współpracy z policjantami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby – kobietę i mężczyznę w wieku 27 i 34 lata z rejonu Stargardu.

Sąd na wniosek prokuratury zadecydował o zatrzymaniu oszustów na najbliższe 3 miesiące w areszcie.

Źródło: KMP Poznań