Kolejne ostrzeżenie IMiGW. Susza na coraz większym obszarze!

Z biegiem Warty i Cybiny. Warta Cybina fot. Sławek Wąchała

Susza hydrologiczna dotyczy coraz większego obszaru Wielkopolski. IMiGW wydał kolejne ostrzeżenie dla regionu w związku z niskimi przepływami wody – i kolejne obowiązujące do odwołania.

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy obszarów: Warty środkowej od Zb. Jeziorsko do Rgilewki, Warty środkowej od Rgilewki do Prosny, Rgilewki, Kiełbaski, Powy, Bawołu, Wrześnicy oraz Warty środkowej od Prosny do Wełny. To nie tylko Wielkopolska, ale także województwa kujawsko-pomorskie i łódzkie.

“W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze zlewni przyrzecza Warty środkowej od zbiornika Jeziorsko do Wełny, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ” – informuje IMiGW. – “Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM)”.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc. Przypomnijmy, że IMiGW wydał już ostrzeżenie przed suszą 11 czerwca, które również obowiązuje do odwołania. Jednak dotyczyło ono znacznie mniejszego obszaru: przyrzecza Warty środkowej od Wełny do Noteci w województwach wielkopolskim i lubuskim.

Podziel się: