Kolejne ostrzeżenie dla Wielkopolski! “Gwałtowne wzrosty stanów wody”

Rzeka Warta Poznań fot. Sławek Wąchała

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne, trzecie już ostrzeżenie dla Wielkopolski – tym razem hydrologiczne. Efektem intensywnych opadów deszczu i burz mogą być gwałtowne wzrosty stanów wody w rzekach.

“W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia” – ostrzega IMiGW. – “Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Ostrzeżenie dotyczy zlewni dopływów Warty, Noteci, Prosny i granicznego odcinka Odry, a więc praktycznie całej Wielkopolski, a także województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 70 proc. Ostrzeżenie obowiązuje 21 czerwca, od godziny 8.30 do 23.00.

Podziel się: