Kolejne martwe dziki w Wielkopolsce. Ceny mięsa drastycznie wzrosną?

Na terenie województwa wielkopolskiego znaleziono trzy martwe dziki zarażone wirusem ASF – wynika z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Weterynarii.

W komunikacie nie sprecyzowano, gdzie dokładnie na terenie naszego województwa znaleziono kolejne martwe dziki. Nie ulega jednak wątpliwości, że sytuacja robi się coraz poważniejsza, również ze względu na ilość zarażonych dzików w województwie lubuskim, które z nami sąsiaduje. Tam odnotowano już 48 (!) dzików z ASF.

Na chwilę obecną część wielkopolskich gmin jest objęta żółtą strefą zagrożenia, ale jeżeli pojawią się kolejne przypadki ASF można się spodziewać zmiany koloru na czerwony. Takiego rozwiązania boją się lokalni producenci żywności.

ASF. Producenci żywności panikują. “Każdy chce się pozbyć zwierząt”

ASF w Wielkopolsce jest problemem dla całej Polski. W naszym województwie wytwarza się jedną trzecią wieprzowiny. Ewentualne szersze pojawienie się tutaj wirusa może doprowadzić do wzrostu cen w sklepach, które już w obecnym roku poszły do góry. Dlaczego? W dużym stopniu przez… Chiny, które zaczęły na dużą skalę importować wieprzowinę. Wszystko z powodu… ASF, który wyrządził na ich lokalnym rynku wieprzowiny duże szkody oraz zmusił producentów do importu surowca.

Zapytany o prognozę podwyżek w 2020 roku przez money.pl Mariusz Dziwulski z PKO BP zaznaczył, że ciężko prognozować jak będą się kształtowały ceny, ale trzeba zakładać wzrost cen nawet o 10 procent!

Podziel się:

Ostatnio dodane: